Zastosowanie stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa jest jednym z wielu gatunków tego stopu, który wyróżnia się określonymi parametrami i jest przeznaczony do wzmacniania struktury konstrukcji betonowych. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, podobnie jak różne formy przyjmuje sam materiał. Do najpopularniejszych zaliczają się pręty zbrojeniowe, które obecnie można znaleźć na niemal każdej budowie.

Czym jest stal zbrojeniowa?

Określenie „stal zbrojeniowa” jest zarezerwowane dla wszystkich produktów z tego stopu przeznaczonych do mocowania wewnątrz struktur wykonanych z litego betonu. Sposób wzmacniania może być inny dla każdej konstrukcji. Wybór metody zależy od pożądanych parametrów wytrzymałościowych, jakie ma ona uzyskać. Sama wylewka jest stosunkowo krucha i chociaż wytrzymuje bardzo duże obciążenia, pod wpływem uderzeń lub innych sił fizycznych może pękać czy wyłamywać się. Zastosowanie prętów zbrojeniowych sprawi, że filar tarasu czy mostu dobrze zniesie wiele lat oddziaływania warunków środowiskowych. Ważnym elementem, który warunkuje trwałość betonowych elementów, jest zastosowanie sprawdzonych systemów łączenia zbrojenia. Do tego celu wykorzystuje się specjalne kotwy i inne detale. Stal zbrojeniowa w wielu odmianach jest jednym z rodzajów materiałów budowlanych, których dystrybucją zajmuje się firma Luskar. Znajdujący się w jej ofercie beton, uzupełniony o pręty zbrojeniowe ze stali gładkiej i żebrowanej czy specjalne siatki do zbrojenia powierzchni oraz gotowe strzemiona, pozwoli stworzyć stabilne i wytrzymałe konstrukcje.

Gdzie stosuje się stal zbrojeniową?

Zastosowanie stali zbrojeniowej jest bardzo szerokie jednak wszystkie możliwości można również ująć w jednym zdaniu. Jej podstawowym zadaniem jest zwiększanie wytrzymałości konstrukcji betonowych, poprzez uzupełnianie parametrów jednego materiału walorami drugiego. Specyficzną cechą połączenia betonu i elementów stalowych jest ich wzajemne oddziaływanie na siebie. Dzięki temu konstrukcja zyskuje szereg cech, z których jedne zawdzięcza stali zbrojeniowej, a drugie – strukturze betonu. Efektem tego połączenia są wysokie parametry wytrzymałościowe oraz odporność na wodę, czynniki biologiczne, korozję i inne zagrożenia środowiskowe. Stosowanie prętów, siatek czy włókien zbrojeniowych pozwala na stabilizowanie i wzmacnianie struktury:

  • słupów nośnych i kolumn,
  • ław fundamentowych,
  • wieńców stropowych,
  • nadproży,
  • schodów i balkonów,
  • posadzek,
  • podpór mostów i wiaduktów.

Zbrojenia zwiększają też nośność posadzek i są wykorzystywane do usuwania szkód górniczych.