Zastosowanie stali w produkcji drzwi

Żaden dom czy budynek użytkowy nie może obejść się bez drzwi. Od ich rodzaju i jakości zależeć będzie między inny bilans energetyczny budynku, komfort mieszkańców lub użytkowników budynku oraz poziom ich bezpieczeństwa. Drzwi mogą być wykonywane z różnych materiałów lub ich połączenia – stal jest jednym z nich.

drzwi stalowe

Jakie elementy drzwi wykonuje się ze stali?

Stal jest szeroko stosowana do produkcji drzwi. Wykonuje się z niej wiele pomniejszych elementów, które zbiorczo nazywane są okuciem drzwi – do elementów tych zaliczamy klamki, zawiasy, zamki, rygle, szyny i prowadnice (w przypadku drzwi przesuwnych). Ze stali wytwarza się również drzwi o podwyższonych parametrach antywłamaniowych – drzwi takie są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia, mogące powstać podczas próby ich wyważenia lub zniszczenia. Istnieją trzy zastosowania stali w produkcji takich drzwi. Ze stali może być wykonane całe skrzydło drzwiowe, rdzeń drzwi, na który nakładane są następne warstwy innego materiału (np. laminatu lub drewna) lub obicie w postaci cienkiej, zwykle nieprzekraczającej dwóch milimetrów grubości blachy, która nakładana jest na rdzeń wykonany z innego materiału.

Drzwi stalowe – wady i zalety

Drzwi wykonane w całości ze stali, nie zaś tylko przy wykorzystaniu pewnych stalowych elementów spotyka się raczej rzadko w budownictwie mieszkaniowych – znacznie częściej spotkać je możemy w architekturze użytkowej. Ich zalety to, jak zostało wcześniej wspomniane, wyjątkowo wysoka odporność na uszkodzenia i odkształcenia, zarówno te powstające w wyniku prób zniszczenia, jak i pod wpływem warunków atmosferycznych (np. wilgoci czy wysokich i niskich temperatur). Drzwi wykonuje się najczęściej ze stali ocynkowanej, pokrytej następnie farbą proszkową – w ten sposób stają się one odporne na korozję.

Niestety, drzwi stalowe nie pozbawione są również wad. Do najpoważniejszych należy ich surowa estetyka, która dyskwalifikuje je w większości przypadków jako element wyposażenia domu czy mieszkania. Ponadto drzwi te charakteryzują się dość niskim współczynnikiem izolacji termicznej i akustycznej, dlatego przy ich produkcji konieczne jest zastosowanie rozwiązań takich jak rdzeń z innego materiału lub system wysokiej jakości uszczelnień.

Gdzie kupować drzwi stalowe?

Większość firm produkujących stolarkę drzwiową specjalizuje się w wytwarzaniu produktów z drewna, materiałów drewnopodobnych lub tworzyw sztucznych. Jedną z firm, zajmujących się profesjonalną produkcją drzwi i innych stalowych elementów konstrukcyjnych, jest przedsiębiorstwo JanMar.