Zastosowanie elektrycznych pomp próżniowych

Pompy próżniowe, niektórym z nas wydające się urządzeniem bardzo nowoczesnym, zostały wynalezione już przeszło sto lat temu. Pompy próżniowe najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle, jednak ekshaustory, czy ssawy, jak również je nazywamy, goszczą także w naszych domach. Ich zadaniem jest stworzenie ciśnienia w zbiornikach, czy też układach, na tyle wysokie, by zniwelować znajdujące się wewnątrz gazy. O co w tym wszystkim chodzi?

Zastosowanie elektrycznych pomp próżniowych

Charakterystyka pomp próżniowych

Tak jak zostało wspomniane we wstępie, pompa próżniowa z założenia służy do usuwania gazów z zamkniętej przestrzeni. Ich główny podział zależny jest od zasady działania. Mamy do wyboru: pompy rotacyjne (molekularne, wyporowe, z obrotowym tłokiem), pompy z medium porywającym (strumieniowe, dyfuzyjne), pompy kondensacyjne (kondensujące w fazę płynną lub w fazę stałą) i pompy pułapkowe (ze środkiem absorbującym lub ze stale regenerowalną powierzchnią łapiącą). Przed wyborem konkretnej pompy powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej charakterystyką, a najlepiej skonsultować zakup z doświadczonym sprzedawcą – dowiadujemy się w firmie GRADOS z Warszawy. Każda pompa ma inną wydajność i inne minimum ekonomiczne. Na przykład pompy próżniowe, które pracują za pomocą cieczy, mają znacznie większą średnią wydajność ssania niż pompy pracujące na sucho. Koniecznie musimy uwzględnić warunki, w których ekshaustor będzie pracować, by dobrać odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne. Obecnie na polskim rynku nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ producentów i sprzedawców dostępnych jest bardzo wielu, mamy więc szeroki wybór produktów.

Zastosowanie w przemyśle

Z pomp próżniowych korzysta wiele przeróżnych gałęzi przemysłu. Pompy umożliwiają wykorzystywanie podciśnienia do odzyskiwania pary, filtracji, czy destylacji próżniowej, dlatego są bardzo szeroko wykorzystywane w chemii, petrochemii i farmacji. Pompy próżniowe potrzebne są również w bardzo ciężkich gałęziach przemysłu, na przykład w energetyce, gdzie ssawy służą do odpowietrzania, czy usuwania gazów. To także doskonałe urządzenie do transportu popiołów. W próżni bezpieczne jest przechowywanie produktów spożywczych, a więc przemysł spożywczy także korzysta z pomp próżniowych, by wygenerować odpowiednie warunki do magazynowania produktów. Nowoczesne pompy próżniowe dostępne na rynku różnią się gabarytami i najważniejszymi parametrami, przede wszystkim: ciśnieniem końcowym, czyli najmniejszym, jakie można uzyskać pompą, wspomnianą wcześniej wydajnością, szybkością pompowania i zależnością owej szybkości od ciśnienia. Dostępne są pompy, które pracują przy ciśnieniu atmosferycznym oraz takie, które wymagają uzyskania próżni wstępnej. To bardzo ciekawe urządzenia, którym warto się bliżej przyjrzeć.