Zasady budownictwa energooszczędnego

Budownictwo energooszczędne pozwala zminimalizować koszty użytkowania obiektu, jest przyjazne dla środowiska i dla ludzi. Obecnie szczytowym osiągnięciem budownictwa energooszczędnego są domy pasywne. Czym różnią się od tradycyjnych? Jakie są zasady stosowane w tego typu budownictwie? W czym tkwi sekret? Dowiedz się, czym charakteryzują się domy energooszczędne.

Po pierwsze – doskonała izolacja termiczna

Większość energii zużywanej w naszych domach jest przeznaczona na ich ogrzewanie. Zaledwie niewielki ułamek to oświetlenie i zasilanie sprzętów AGD czy RTV. Dlatego podstawą budownictwa energooszczędnego jest zapobieganie ucieczce ciepła z wnętrza.

W domach pasywnych osiąga się to, stosując odpowiednio grube warstwy najwyższej jakości materiałów termoizolacyjnych i specjalne okna. Muszą składać się one z trzech szyb, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. Dąży się do likwidacji mostków termicznych i uzyskania jak najniższego współczynnika przenikania ciepła w ścianach zewnętrznych (zaledwie 0,15 W/m2 × K dla domów pasywnych).

Tak duża szczelność sprawia, że konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, aby zapewnić stały dostęp świeżego powietrza do domu. To z kolei daje możliwość zastosowania rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła z ogrzanego i „zużytego” powietrza. Oddaje ono energię cieplną, która wraca do pomieszczeń wraz z kolejną porcją świeżego powietrza. To jeszcze jeden sposób na to, aby ograniczyć koszty ogrzewania i nie uronić ani odrobiny energii.

Położenie i kształt domu energooszczędnego

Aby uzyskać energetyczną pasywność domu, trzeba wziąć pod uwagę każdy szczegół. Rozmiary okien, ich usytuowanie oraz orientacja względem stron świata także mają znaczenie. Duże okna od strony południowej, o wysokiej przepuszczalności promieni słonecznych, stają się źródłem ciepła i światła. Dzięki temu mniej energii zużywamy na doświetlanie i ogrzewanie wnętrz. Domy pasywne wykorzystują wszystkie dobrodziejstwa słońca.

Dom pasywny nie może mieć dowolnej formy. Im bliżej jej do sześcianu, tym lepiej. Taki kształt zapewnia jak najmniejsze powierzchnie oddawania ciepła przez budynek, a jednocześnie pozwala urządzić się wygodnie.

Czy domy energooszczędne pozwalają zaoszczędzić pieniądze? Zdecydowanie tak! Ich zapotrzebowanie energetyczne jest nawet o 80% mniejsze, co przekłada się na niższe o 80% wydatki na ogrzewanie. To rozwiązanie nie tylko przyjazne naturze, ale też portfelowi. Nic dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością! Zaprojektowanie i stworzenie domu pasywnego można powierzyć firmie ITS.