Jak zaoszczędzić podczas budowy dachu?

Kosz budowy dachu może stanowić nawet 40 proc. wydatków przeznaczonych na postawienie domu. Warto więc poszukać tu oszczędności, dzięki którym istotnie obniżymy wartość sumy wykładanej przez nas na całość inwestycji. Za co można zapłacić mniej, budując dach? Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie projektowania budynku. Ten piętrowy chociażby będzie wymagał mniejszych rozmiarów pokrycia niż rozłożysty dom parterowy o tej samej powierzchni.

Projekt

A mniej dachu to mniejszy jego koszt. Proste. Nie tylko jednak rozmiar ma znaczenie. Nie mniej istotna jest konstrukcja. Im mniej skomplikowana, tym taniej. Zwarta bryła bez wystających elementów, takich jak na przykład lukarny, wciąż może świetnie się prezentować, w myśl zasady, że niewydumane, minimalistyczne kształty nigdy nie wychodzą z mody – a przy tym pochłonie mniej wydatków.

Prosta konstrukcja umożliwia także dodatkowe obniżenie wyceny dachu dzięki robionym na zamówienie gotowym wiązarom kratowym tworzącym więźbę dachową. Ich zastosowanie istotnie skraca czas potrzebny na przeprowadzenie prac, a to ma bezpośrednie przełożenie na redukcję wynagrodzenia ekipy budowlanej.

Wykonawcy

Na tym ostatnim raczej nie ma co oszczędzać, bo brak doświadczenia i znajomości zasad montażu wykonawców może skutkować koniecznością przeprowadzania później częstych napraw, które przecież też kosztują. Oczywiście wysoka cena usługi położenia dachu nie musi automatycznie oznaczać, że świadcząca tę usługę ekipa to zespół prawdziwych fachowców. Jeśli jednak dekarze posiadają odpowiednie certyfikaty, wystawiane m.in. przez producentów materiałów do budowy dachu, możemy mieć pewność, że ich wynagrodzenie to nie będą pieniądze wyrzucone w błoto.

Istnieje też możliwość znalezienia tańszych wykonawców, o ile poświęcimy pewną ilość czasu na rozeznanie się w rynku. Przeczesując Internet, prędzej czy później natkniemy się też na rozmaite wyprzedaże oraz oferty promocyjne w zakresie materiałów do budowy. Ich zakup z rabatem może przynieść konkretne oszczędności.

Materiały

Jeśli chodzi o materiały, to już sam ich wybór ma istotny wpływ na cenę, nawet bez obniżek. Dachówki ceramiczne będą droższe od tych bitumicznych albo od pokrycia z blachy, a w ich obrębie – błyszczące będą droższe od matowych. Te w naturalnych kolorach (dla ceramiki: czerwień, miedź) są mniej kosztowne niż barwione, natomiast w przypadku dachówek betonowych kolor praktycznie w ogóle nie wpływa na cenę.

Można więc nim sobie wówczas „zrekompensować” niewyszukany kształt dachu i ograniczoną liczbę połaci, które istotnie wpływają na koszty. Najprostszy, zarówno jeśli chodzi o kształt, jak i o ułożenie pokrycia, będzie dach dwuspadowy. Za czterospadowy zapłacimy już nieco więcej.

Gotowe rozwiązania

Na koniec warto przypomnieć, że istnieje wiele gotowych projektów kolorystycznych i konstrukcyjnych, z którymi możemy się zapoznać np. dzięki wyspecjalizowanej w branży dekarskiej przeglądarce Panorama Dachów. Jeśli zdecydujemy się na taki gotowy, powtarzalny projekt, z pewnością zapłacimy mniej niż za niestandardowe zlecenie realizowane zgodnie z naszymi upodobaniami, na wymiar. I to często zarówno pod względem materiałów, jak i robocizny.