Zalety wynikające z kupna uzbrojonej działki budowlanej

Jedną z kluczowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, rozważając zakup działki budowlanej, jest jej dostęp do mediów. W związku z nim cena może być istotnie wyższa niż cena położonej w podobnej lokalizacji działki nieuzbrojonej. Należy mieć jednak na względzie, że przyłączenie wody czy elektryczności też może nas kosztować wiele pieniędzy – a poza tym jeszcze czasu i nerwów.

W przypadku, gdy przyłącza zlokalizowane są dość daleko od działki, doprowadzenie do niej mediów może oznaczać wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

– Ponadto mogą wystąpić rozmaite trudności techniczne, a uporanie się z nimi dodatkowo zwiększy i tak spore już nakłady finansowe – podkreśla przedstawiciel zajmującej się sprzedażą działek firmy Inland Bimo Property. Trzeba też pamiętać, że sąsiedztwo drogi nie zawsze oznacza możliwość przyłączenia np. do sieci wodociągowej. Jeśli w pobliżu działki znajduje się takowa, ale jest to sieć wysokiego ciśnienia – a więc tylko przesyłowa – o przyłączeniu możemy zapomnieć.

Uciążliwe kwestie formalne

Decydując się na zakup działki nieuzbrojonej, musimy więc zapoznać się z warunkami przyłączenia do niej mediów. Oznacza to m.in. wizytę w urzędzie kartografii i geodezji celem wglądu do tzw. mapy zasadniczej, a to bynajmniej nie koniec całego szeregu niezbędnych formalności. Konieczne jest także złożenie stosownych wniosków w instytucjach zarządzających poszczególnymi sieciami, np. w lokalnym zakładzie energetyki w przypadku doprowadzenia prądu.

Gdy trzeba wykonać przyłącze wodociągowe na działkę, wystarczy zwykłe zgłoszenie. Jednak jeśli nie obędzie się bez przedłużania wodociągu wzdłuż drogi, mocno zwiększy się objętość dokumentacji oraz liczba niezbędnych pozwoleń. Ich uzyskanie, jak również podpisanie konkretnych umów o przyłączenie może zająć nawet kilka miesięcy – a i to tylko wtedy, gdy zaczniemy załatwiać formalności w martwym sezonie budowlanym, czyli zimą.

Wygoda i szybkie budowanie

Podstawowe uzbrojenie działki oznacza zasadniczo dostęp do energii elektrycznej i drogi. Tyle wystarcza, aby ruszenie z pracami budowlanymi nastąpiło w możliwie krótkim terminie od zakupu. Oczywiście lepiej jest, gdy przyłączone są również gazociąg, wodociąg, kanalizacja i linia telefoniczna, choć w dobie telefonów komórkowych i satelitarnego Internetu ta ostatnia nie wydaje się już niezbędna. Warto upewnić się więc przed zakupem, co wchodzi w skład uzbrojenia interesującej nas działki. W ostatecznym rozrachunku jej cena wcale nie musi być dużo wyższa niż takiej, do której trzeba doprowadzić media. Na pewno zaś oszczędzamy mnóstwo czasu i nerwów związanych z formalnościami oraz oczekiwaniem na decyzje urzędników.