Zalety płyt gumowych na place zabaw

Każdy, kto miał okazję obserwować dzieci na placach zabaw, wie, że ich wyobraźnia nie zna granic. Wspinaczka na drabinki oraz brawurowe korzystanie z dostępnych przyrządów sprzyjają upadkom i urazom. Dlatego też, aby chronić maluchy bawiące się na tego typu placach, należy zadbać o odpowiednie wykonanie podłoża. Świetnie sprawdzają się tam płyty gumowe. Jakie mają one zalety? Dlaczego warto je tam zamontować?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W dzisiejszych czasach kładzie się szczególny nacisk na to, aby dzieci podczas zabawy nie wyrządziły sobie krzywdy. Właśnie dlatego na placach zabaw tak dobrze spisują się płyty gumowe, które sprawiają, że upadek nie kończy się poważnym stłuczeniem czy innymi dotkliwymi obrażeniami.

Płyty gumowe znakomicie amortyzują wszystkie uderzenia, a także spełniają rygorystyczne normy dotyczące bezpieczeństwa. Ponadto ich powierzchnia jest antypoślizgowa. Zdecydowanie ogranicza to ryzyko upadku nawet wtedy, kiedy spadnie deszcz, a podłoże stanie się mokre.

Niektórzy na pewno pamiętają, że jako dzieci bawili się na betonowych placach lub takich, na których mnożyły się doły wykopane w piasku. Dzisiaj przepisy wymagają tego, aby ta nawierzchnia sprzyjała bezpiecznej zabawie. Dlatego też tak dobrym pomysłem jest montaż płyt gumowych – mówi ekspert z firmy ELS POLAND.

Solidność, funkcjonalność i wytrzymałość

Płyty gumowe łączy się ze sobą przy pomocy specjalnych kołków, które znajdują się na wszystkich ich bokach. Natomiast otwory są wykonywane w ten sposób, aby płytki się nie zapadały. Gwarantuje to, że powierzchnia na placu zabaw będzie stabilna, ale też równa.

Ponadto, by zapewnić przepływ wody, wykonuje się w nich odpływy liniowe. Tworzywo użyte do ich produkcji charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, a także odpornością na bardzo niskie temperatury. Na uwagę zasługuje również ich prosty i ekspresowy montaż.

Walory estetyczne

Dla dzieci ogromne znaczenie ma to, jak wygląda przestrzeń, w której mają się bawić. Ponadto estetyka placu zabaw nie powinna zaburzać koncepcji architektonicznej sąsiadującego z nim otoczenia. Płyty gumowe dają duże możliwości aranżacji miejsca do zabawy dla najmłodszych.

Wyroby tego typu mogą mieć różne kolory. Dzięki temu nawierzchnia może zostać oryginalnie wykonana. Mogą one być ułożone w mozaikę lub ciekawy wzór. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre rodzaje płytek są odporne na działanie promieni UV i starzenie się. Przekłada się to na trwałość ich kolorów oraz estetyczny wygląd przez bardzo długi czas.