Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe wybierają osoby, które cenią sobie wygodę, oszczędność i nowoczesne rozwiązania. Dawno minęły czasy, kiedy kojarzyło się je tylko z bogatymi domami. Jako że inwestycja w to źródło ciepła zwraca się naprawdę szybko, na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej osób. Zapewnia ono równomierny rozkład powietrza w pokojach, gwarantuje oszczędność miejsca, a także jest przyjazne dla alergików. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze zalety

Wiele osób, które słyszy o ogrzewaniu podłogowym, zastanawia się, czy naprawdę jest to dobre rozwiązanie. Z tego względu warto przybliżyć korzyści, jakie płyną z wyboru tego źródła ciepła.

  • Równomierne rozmieszczenie temperatury – jest ona taka sama w każdym kącie pokoju. W przypadku tradycyjnych grzejników ciepło rozchodzi się promieniście, dlatego pomieszczenie zdecydowanie dłużej się nagrzewa. Stawiając na ogrzewanie podłogowe, nie musisz przesiadywać pod grzejnikiem, kiedy wrócisz do domu w mroźne zimowe dni.
  • Zdrowy rozkład temperatury – na poziomie podłogi jest niższa o około 2 stopnie Celsjusza niż w okolicach głowy. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniach jest idealnie dostosowana do tej osiąganej przez ludzki organizm, co wpływa również na dobre samopoczucie. Jedno jest pewne – nie będziesz narzekać na zimne stopy!
  • Niższa temperatura wody w piecu – ogrzewanie podłogowe wiąże się z niższą temperaturą wody. Zazwyczaj wystarczy nagrzanie jej do 45 stopni Celsjusza, a dla porównania kaloryfery potrzebują nawet 70 stopni. Co za tym idzie, ogrzewanie podłogowe daje widoczne oszczędności finansowe – wydatki są nawet o połowę mniejsze.
  • Walory estetyczne – ogrzewanie podłogowe wiąże się zaoszczędzeniem miejsca. Grzejniki nie zajmują go w Twoich pomieszczeniach, więc możesz swobodnie zająć się aranżacją wnętrz.

Czy warto postawić na ogrzewanie podłogowe?

Bez wątpienia jest ono dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią przede wszystkim ekonomiczność. Oszczędność energii dochodzi nawet do 15% rocznie, w porównaniu z grzejnikami zasilanymi piecem gazowym. Co istotne, ogrzewanie podłogowe wpływa korzystnie na zdrowie.

W grzejnikach nieustannie zbiera się kurz, który następnie roznosi się po pomieszczeniach z powodu niekorzystnej cyrkulacji powietrza. Jak mówi specjalista z Bartexpol, w przypadku ogrzewania podłogowego kurz nie krąży po pokojach. Z tego powodu astmatycy i alergicy nie są narażeni na szkodliwe czynniki.

Poza tym ogrzewanie podłogowe ma wpływ na utrzymanie właściwej wilgoci. Dzięki niższej temperaturze powietrza wyższa jest wilgotność względna. To również przekłada się na zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.

Jeśli więc chcesz postawić na nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie, rozważ montaż ogrzewania podłogowego. Jest to jedna z najlepszych inwestycji w domu.