Zalety koparek kołowych

Teren budowy to obszar, na którym w pocie czoła wznosi się niewielkie lub bardzo duże budowle. Dzięki rozwojowi techniki, robotnikom pracuje się coraz łatwiej. Wszystko dlatego, że mają do dyspozycji coraz lepszej jakości sprzęty, które umożliwiają zmniejszenie ilości pracy fizycznej. Jednym z bardziej przydatnych urządzeń są koparki, w tym także te kołowe. Przedstawiamy ich zalety.

Koparka kołowa

Sprzęty na budowie i ich zadania

Na każdej budowie znaleźć można pewne sprzęty, które mają pomagać robotnikom w wykonywanej przez nich pracy. Do tych najczęściej używanych zaliczają się młot pneumatyczny, mini ładowarka, a także koparki – zarówno gąsienicowe, jak i kołowe. Wszystkie te sprzęty znacznie ułatwiają i przyspieszają szereg prac wykonywanych na budowie, dlatego wybór tych odpowiednich jest wyjątkowo istotny.

Wśród dostępnych koparek do wyboru mamy gąsienicowe oraz kołowe. Oba modele mają swoje wady i zalety, dlatego przed zakupem danego urządzenia należy dokładnie poznać jego specyfikę i przeznaczenie – radzi ekspert reprezentujący firmę XCMG-Europa.

Koparki gąsienicowe kontra kołowe

Koparki gąsienicowe, ze względu na swój napęd, przemieszczają się jak wozy opancerzone. Z tego powodu są bardzo mobilne i mogą dojechać w zasadzie w każde miejsce – nie ma dla nich żadnych przeszkód, bez problemu poradzą sobie z moczarami, wertepami i gruzowiskiem (można stosować je do pracy w rzekach). Niestety, dużym minusem tego typu urządzeń jest wysoki koszt ich transportu.

Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór koparki kołowej. Sprzęt ten nie wymaga specjalnych warunków przewozu, takich jak ciężarówka z profesjonalną przyczepą – koparka kołowa sama dojedzie na plac budowy, a to gwarantuje znaczne oszczędności. Ponadto, urządzenia te charakteryzują się wyjątkową zwinnością i duża zwrotnością, których to cech nie posiadają koparki gąsienicowe. Koparki kołowe mogą więc swobodnie przemieszczać się między powstającymi na placu budowy budowlami.

Z pomocą koparki kołowej prace postępują bardzo szybko, a robotnicy zwolnieni są z wykonywania wielu czynności. Jednak te sprzęty mają pewną wadę – nie są aż tak mobilne, jak koparki gąsienicowe, dlatego niektóre rodzaje nawierzchni mogą pozostać dla nich nieprzezwyciężone. Koparki kołowe do przemieszczania się potrzebują więc w miarę równej i ubitej powierzchni.

Mimo pewnych niedogodności, koparki kołowe to sprzęty o wiele bardziej praktyczne, które świetnie sprawdzą się na placu budowy, dlatego warto rozważyć wybór właśnie tego urządzenia. Przed jego zakupem należy jednak zastanowić się nad tym, jakie prace będzie ono wykonywać najczęściej i wybrać taki model, którego moc na nie pozwoli.