Zalety kolanek silikonowych

W instalacjach wymagających użycia lekkich i elastycznych przewodów jeszcze do niedawna stosowano wyłącznie elementy gumowe. Od pewnego czasu na rynku dostępne są również wyroby silikonowe, będące poważną konkurencją dla swoich poprzedników. Czym charakteryzują się węże techniczne oraz złączki z silikonu i co sprawia, że coraz częściej zastępujemy nimi tradycyjne wyroby z gumy?

Węże i kształtki z silikonu wykorzystywane są m.in. w silnikach samochodów i maszyn rolniczych, a także w instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych. Właściwości silikonu sprawiają, że materiał może być wykorzystywany w układach pracujących z różnymi, nawet bardzo agresywnymi mediami, takimi jak płyn chłodniczy czy spaliny.

Przewody elastyczne nie tylko z gumy

Syntetyczny kauczuk silikonowy jest materiałem o wyjątkowych właściwościach fizykochemicznych. Wykonane z niego elementy zachowują dużą elastyczność w skrajnych warunkach temperaturowych, toteż tworzywo znajduje wiele rozmaitych zastosowań, czego doskonałym przykładem mogą być silikonowe formy do pieczenia ciast. Jak się okazuje, kauczuk silikonowy jest materiałem niezwykle przydatnym również w produkcji artykułów technicznych.

W centrum naszego zainteresowania od lat znajdują się wyroby techniczne z gumy, jednak idąc z duchem czasu, zdecydowaliśmy się na urozmaicenie naszej oferty artykułami silikonowymi – opowiada nasz rozmówca z przedsiębiorstwa AGRO-HURT w Warszawie. Zatem obecnie możemy zaproponować naszym klientom również wysokiej jakości węże, złącza i kolanka silikonowe.

Kolanka silikonowe i ich właściwości

Coraz więcej osób zainteresowanych mechaniką decyduje się na wymianę gumowych przewodów w swoich samochodach na ich silikonowe odpowiedniki. Głównym motywem takiego postępowania jest poszukiwanie lepszych, trwalszych elementów do swoich pojazdów. Najważniejszą zaletą silikonowych kolanek i przewodów jest właśnie bardzo wysoka wytrzymałość.

Silikon jest odporny na różnorodne media, ekstremalnie ciężkie warunki pracy, ścieranie, rozdzieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Zaskakująca jest także jego odporność na oddziaływanie skrajnych temperatur. Kolanko silikonowe zachowuje elastyczność zarówno w bardzo niskich (-50oC), jak i wysokich temperaturach (180oC przy pracy ciągłej, 230oC okresowo). Ponadto silikon pozostaje niewzruszony nawet przy długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ozon i tlen, co czyni zeń idealne rozwiązanie również dla instalacji zewnętrznych.

Po kolanka silikonowe często sięgają amatorzy tuningu, którzy zwracają uwagę na kilka dodatkowych zalet tego rozwiązania. Wewnętrzne ściany przewodów silikonowych są gładkie i wolne od ostrych załamań, co znacznie przyspiesza przepływ płynów i powietrza. Mniej ważną, ale wartą napomknięcia cechą kolanek z silikonu jest ich estetyka. Najczęściej produkowane są w intensywnie niebieskim kolorze, dzięki czemu ich montaż podnosi atrakcyjność wizualną komory silnika.