Zalety domów drewnianych

W Polsce cały czas domy z drewna nie należą do zbyt popularnych. Polacy cały czas mają bowiem przekonanie, że drewno nie jest zbyt trwałym materiałem i zamiast niego wolą stosować do budowy swoich domów bardziej popularne bloczki betonowe lub pustaki. Niesłusznie. Drewniane domy mają bowiem bardzo wiele zalet.

dom drewniany

Właściwości drewna

Drewno posiada liczne cechy, które czynią z niego bardzo wartościowy materiał do budowy domu – nie tylko letniskowego, ale również całorocznego. Pierwsza to bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, a także dobre parametry izolacyjne, niezbędne do zbudowania domu energooszczędnego. Oczywiście, drewno przeznaczone do budowy domu musi pochodzić z drzewa odpowiedniego gatunku i być uprzednio przygotowane. Bardzo ciekawą i korzystną dla nas właściwością drewna jest również fakt, że zawiera ono w sobie żywice i soki. Wydzieliny te stwarzają w domu specyficzny mikroklimat, który – jak stwierdzono na podstawie badań statystycznych w Skandynawii, gdzie domy drewniane są powszechnie spotykane – ma bardzo pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia i długość życia.

Czas i koszty budowy

Stare przysłowie mówi, że czas to pieniądz. Sprawdza się ono doskonale w przypadku domów drewnianych – cały proces ich budowy, od produkcji prefabrykowanych elementów do wykończenia wnętrz, można zamknąć w zaledwie kilka tygodni, podczas gdy przy nawet dobrym planowaniu i braku opóźnień budowa domu murowanego o tych samych wymiarach może zajmować nawet kilka miesięcy. Skrócenie czasu budowy powoduje znaczny spadek kosztów, a także mniejsze zużycie energii potrzebnej do ukończenia inwestycji. To kolejna zaleta drewna – jest ono materiałem ekologicznym, jego pozyskanie i obróbka nie powoduje tak dużych zanieczyszczeń środowiska, jak budowa domu z cegły.

Energooszczędność

Niezwykle istotną cechą domów drewnianych jest także ich energooszczędność. Głównym elementem, która ma na to wpływ jest występowanie w takich domach zjawiska bezwładności ciepła. Polega ono na tym, że ogrzewa się jedynie znajdujące się wewnątrz pomieszczeń powietrze, a nie ściany. W poważny sposób przyspiesza to cały proces i pozwala zaoszczędzić niezbędną do tego energię oraz znacznie obniżyć koszty ogrzewania.

Elewacja domów z drewna

Na koniec argument, który przemawia do większości konsumentów – domy drewniane są po prostu bardzo przyjemne dla oka. Co więcej, wykonanie domu na szkielecie drewnianym sprawia, że z zewnątrz, nie będzie się on różnił praktycznie niczym od domu murowanego.

Domy drewniane posiadają wiele zalet – wbrew powszechnej w naszym kraju opinii są bardzo solidnymi konstrukcjami, które będą służyć nam przez długie lata. Na polskim rynku funkcjonuje kilka firm, specjalizujących się w tego rodzaju architekturze – jedną z najstarszych, bo funkcjonującą już od 1994 roku, jest ITS Sp. z o. o. z Koszalina. Firma ta na oferowane przez siebie konstrukcje drewniane udziela 30 lat gwarancji, czyli 3-krotnie dłużej niż w standardowych umowach budowlanych.