Zalety deskowania wielkopowierzchniowego

Choć deskowania dźwigarowe powstały już wiele lat temu, nadal są powszechnie wykorzystywane przy wykonaniu różnych elementów konstrukcji żelbetowych: od prostych ścian, po skomplikowane przekroje obiektów mostowych. Czemu przetrwały próbę czasu i pomimo wprowadzenia wielu nowych konstrukcji nadal są powszechnie wykorzystywane?

deskowanie-wielkopowierzchniowe

Atrakcyjna cena

Pod względem materiałowym, nie ma tańszych systemów deskowań na rynku. Poszczególne komponenty systemu można stosować wielokrotnie rozkładając panele po użyciu i stosując je w innych miejscach i systemach (np. dźwigary H20 z Top50 w deskowaniu stropu).

Niska cena poszczególnych elementów składowych oraz możliwość ich ponownego wykorzystania powoduje, że cena jednostkowa deskowania wielkopowierzchniowego jest znacznie niższa od np. deskowań ramowych. Zastosowanie drewna (np. desek) może wydawać się jeszcze lepszą alternatywą, pamiętać jednak trzeba, że drewno chłonie wodę, pęcznieje i odkształca się, przez co trudno uzyskać wymaganą powtarzalność. Stosowana jako powierzchnia szalunku sklejka jest znacznie trwalsza i daje lepsze efekty od desek – mówi ekspert z firmy Doka Polska.

Wszechstronność stosowania

Ponieważ systemy te montowane są za każdym razem do konkretnego zastosowania można ich konstrukcję (gabaryty elementów i rozstawy komponentów) dopasować do wymaganego efektu i stosowanej technologii.

Łatwość montażu

W deskowaniu wielkopowierzchniowym, wszystkie elementy składa się według dostarczonego rysunku lub szablonu przy pomocy najprostszych narzędzi. Wystarczy młotek, klucz z grzechotką i wkrętarka.

Beton architektoniczny

Często wymaganiem architekta jest konkretny odcisk powierzchni szalunku na betonie.

W takim przypadku mamy do dyspozycji kilka alternatywnych materiałów do zastosowania jako powierzchnia deskowania. Od sklejki foliowanej, przez sklejki 3-warstwowe i szczotkowane, po wymienione już deski. Wybierając musimy się zastanowić czy wynik musi być powtarzalny i czy wymagana jest konkretna barwa uzyskanej powierzchni. Zastosowanie materiału chłonącego wodę (np. desek) spowoduje odbarwienie betonu i może zrujnować zamysł architekta – podkreśla pracownik firmy Doka Polska.