Za co odpowiadają belki stropowe?

Wybór rodzaju stropu zawsze budzi wiele wątpliwości. Obecnie na rynku występują duże możliwości wyboru zarówno rozwiązań gotowych, prefabrykatów, jak i stropów wykonywanych całkowicie na budowie (tzw. wylewane na mokro). Z pozoru oczywiste określenie „strop” spełnia szereg kluczowych funkcji. Dlaczego kwestia wyboru odpowiedniego stropu jest ważna i jakie dokładnie funkcje spełnia?

Funkcje stropów i ich rodzaje

Wszystkie stropy, niezależnie od wybranego rodzaju, pełnią podobne funkcje. Najważniejsze to przede wszystkim:

  • przeniesienie obciążeń zarówno użytkowych, jak i masy własnej,
  • usztywnienie całej konstrukcji budynku,
  • równomierne przekazanie obciążeń ze stropu na elementy konstrukcyjne poniżej tj. podciągi, nadciągi, ściany nośne.

Aktualnie na rynku możemy wybierać w następujących typach stropów:

  • belkowo-pustakowy – np.
  • prefabrykowany z płyt: płyty kanałowe, kanałowe sprężone,
  • monolityczny

Wśród stropów dostępnych na rynku można wydzielić klasyczne stropy monolityczne oraz rozwiązania częściowo prefabrykowane jak np. FILIGRAN czy nowość, jaką jest System Stropowy VECTOR®.

System Stropowy VECTOR® – co go wyróżnia?

System Stropowy VECTOR®  łączy w sobie zalety stropów monolitycznych (sztywność, trwałość, bardzo dobra współpraca z elementami konstrukcyjnymi budynku) z rozwiązaniami popularnymi typu TERIVA (czyli szybkość i łatwość montażu oraz ograniczenie kosztów wykonania stropu). Co istotne, koszt zakupu prefabrykatów poszczególnych rozwiązań stropowych nie jest kosztem całkowitym wykonania stropu. Należy zatem zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, które są niezbędne do jego wykonania. Są to szalunki, dodatkowa stal, ilość betonu oraz czas poświęcony na wykonanie pracy. Bardzo ważną zaletą systemu VECTOR® jest możliwość zaprojektowania go pod konkretne zadanie i dopasowania parametrów, jakie musi przenieść ten element konstrukcyjny. Podobnie jak w stropach monolitycznych. Jest to najlepsze rozwiązanie dopasowane do wszystkich potrzeb klientów.

Dlaczego wybór systemu stropowego jest taki ważny?

Rodzaj użytego stropu wpływa na jego wytrzymałość. To bardzo ważne, ponieważ strop jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych całego obiektu zarówno w przypadku domów piętrowych, jak i budynków z poddaszem. Zastosowanie niewłaściwego systemu przy dłuższym czasie użytkowania stropu może powodować nieestetyczne rysy czy nawet spadek nośności. W każdym przypadku wybór odpowiednich elementów konstrukcyjnych powinien być skonsultowany ze specjalistą, który uwzględni wszystkie wymogi, jakie są stawiane przed stropem i będzie potrafił dobrać optymalne rozwiązanie dla danego obiektu.

Jak wybrać firmę, która zajmie się wykonaniem konstrukcji stropowych?

Wybór profesjonalnej firmy, która wykona system stropowy, a dodatkowo ma odpowiednie doświadczenie oraz możliwości wykonania danego systemu, czy nawet może zapewnić szkolenie na budowie, nie jest prosty. Warto stawiać na specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w budownictwie i nie zaskoczy ich żadna sytuacja. Wyznacznikiem profesjonalizmu może być przestrzeganie wszelkich norm jakości oraz wykorzystywanie wyłącznie najlepszych materiałów dostępnych na rynku. Nie bez znaczenia jest także ilość wykonanych budów oraz ich charakter. Znacznie bardziej skomplikowanymi realizacjami są wszelkiego rodzaju budynki użyteczności publicznej, które muszą spełniać dodatkowe wymagania. Powinno się sprawdzić informacje od poprzednich klientów, którzy korzystali z usług przedsiębiorstwa budowlanego – chociaż nie powinno być to głównym kryterium wyboru, ponieważ każdy budynek jest inny.

W przypadku wyboru firmy, która wykonuje dany system stropowy, nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Ta często nie idzie w parze z jakością. Na rynku działa wiele przedsiębiorstw, które proponują ceny nieadekwatne do oferowanej jakości. Jeżeli cokolwiek wzbudza podejrzenia co do wiedzy specjalistów – lepiej poszukać innych, którzy znają się na tym, co robią i wykonują swoją pracę z pełnym zaangażowaniem oraz mogą się pochwalić stosownym doświadczeniem.