Z jakich materiałów mogą być wykonane dachówki?

Dachówki ceramiczne to jedne z najstarszych materiałów do pokryć dachowych, które wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie tradycyjnym. Dziś obok dachówek wykonywanych z gliny ceglarskich popularne są również dachówki betonowe. Alternatywą dla tych materiałów są blachodachówki, blachy trapezowe oraz płytki z włóknocementu – nie są to dachówki w sensie stricte, choć często są nimi mylnie nazywane. Co warto wiedzieć o dachówkach?

Dachówki ceramiczne i betonowe – ogólna charakterystyka

Dachówki ceramiczne to jedne z najcięższych pokryć dachowych. Ich zasadniczym tworzywem jest glina, a dodatkiem margiel i składniki uszlachetniające. Uformowane z glinianej masy elementy są suszone, następnie wypalane w wysokiej temperaturze, a jeśli chcemy nadać dachówkom barwę inną niż podstawowa, przed wypaleniem pokrywamy je substancjami barwiącymi. Innym sposobem na nadanie dachówkom ceramicznym barwy jest ich szkliwienie. Dachówki betonowe, jak wskazuje nazwa, produkowane są z masy cementowej z dodatkiem piasku i wody. Dachówki są formowane i poddawane obróbce termicznej w aluminiowych formach. Dachówki betonowe mogą być barwione w masie, a ich powierzchnię możemy pokryć powłoką akrylową. Zarówno wśród dachówek ceramicznych, jak i betonowych, znajdziemy cztery podstawowe kształty tych elementów: mnich-mniszka, karpiówka, esówka i dachówka zakładkowa.

Dachówki ceramiczne, czy betonowe – które wybrać?

Omawiane dachówki z dwóch różnych materiałów są do siebie bardzo podobne. Są mrozoodporne, nienasiąkliwe i wytrzymałe – dachówek dostajemy na nie wieloletnią gwarancję.  Jak mówi nam przedstawiciel Hurtowni Ambit Pokrycia Dachowe, wśród fachowców wciąż trwa spór, które z nich są lepsze. Jeszcze jakiś czas temu argumentem przeważającym za dachówkami ceramicznymi była kwestia estetyki – dachówki ceramiczne charakteryzowały się zdecydowanie gładszą powierzchnią. Dachówki betonowe były natomiast tańsze. Obecnie wciąż obserwujemy różnice w cenach obu materiałów, jednak ze względu na rozwijające się technologie, dachówki betonowe mogą być dziś równie gładkie, co dachówki ceramiczneEkskluzywne dachówki betonowe są oczywiście droższe od tych, które pokrywane są standardową warstwą wygładzającą i oscylują wokół cen najtańszych dachówek ceramicznych. Co więc wybrać? Opcje są dwie. Pierwsza: jeśli naszym priorytetem jest cena, szukajmy materiału na pokrycie dachowe wśród dachówek betonowych, jeśli najistotniejsza jest dla nas estetyka i klasyka, a cena jest kwestią drugorzędną, szukajmy w pierwszej kolejności wśród dachówek ceramicznych. Druga opcja: zerkając w różne katalogi, zastanówmy się, jaki wzór i kolor najbardziej nam odpowiada, a później spróbujmy wybrać swój ideał spośród dachówek ceramicznych i betonowych metodą eliminacji.