Wylewka cementowa czy anhydrytowa – na które rozwiązanie się zdecydować?  

Jedną z najważniejszych kwestii instalacji ogrzewania podłogowego jest wybór wylewki do zalania rur. Wylewka cementowa jest bardzo popularna, jednak posiada wiele wad, które zostały wyeliminowane w wylewce anhydrytowej. Zazwyczaj to cena jest głównym argumentem, a inne czynniki, takie jak przewodzenie ciepła, wytrzymałość, trudność w położeniu czy wpływ na koszty ogrzewania schodzą na dalszy plan

Cechy wylewki cementowej

Wylewka cementowa należy do tradycyjnego pokrycia ogrzewania podłogowego. Charakteryzuje się niską ceną oraz wysoką odpornością na wilgoć. Można ją wykonać samemu, jednak stworzenie równej, gładkiej wylewki może być bardzo pracochłonne. Uzyskuje się ją z mieszanki cementu portlandzkiego z piaskiem i wodą. Jastrych jest jednak naturalnie porowaty, natomiast zacieranie zaprawy może spowodować powstanie pustek powietrznych wokół rur, co ostatecznie skończy się obniżoną wydajnością ogrzewania. Problemem jest także niski współczynnik przewodzenia ciepła.

Cechy wylewki anhydrytowej

Wylewka anhydrytowa zachowuje stały i wysoki poziom wytrzymałości. Parametry termoprzewodzące mogą być nawet dwa razy wyższe od tradycyjnej wylewki. Podkłady anhydrytowe eliminują problemy montażowe cementu. Wylewa się ją w postaci półpłynnej, dzięki czemu dokładnie pokrywa ogrzewanie podłogowe. Specjalista z firmy „Piotrowski Okna i Drzwi” w Dębicy dodaje:

Parametry przewodnictwa cieplnego są dużo wyższe dla anhydrytu w porównaniu do wylewki cementowej. Wylewka anhydrytowa uzyska temperaturę powierzchniową 29°C po 0,5 godz., a cementowa po 1,2 godz.

Ponadto wylewka anhydrytowa nie podlega skurczom i nie potrzebuje zbrojenia. Charakteryzuje się idealną równością, dzięki czemu nie trzeba jej zacierać.

Zalety  anhydrytu w stosunku do cementu

Choć cena wylewki anhydrytowej jest wyższa niż wylewki cementowej, obecnie koszty jej wykonania są niższe niż kilka lat temu. O wyborze bardzo często decyduje czynnik ekonomiczny, jednak wyższa jakość może także wpłynąć na koszty ogrzewania. Wylewka anhydrytowa jest na tyle uniwersalna, że może być używana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w innych budynkach. Dobrze sprawdza się w kolejnych piętrach budynków, a także na poddaszach dzięki temu, że nie obciąża stropów. Dzieje się tak dzięki wysokiej wytrzymałości wylewki anhydrytowej przy zachowaniu niższej grubości niż w przypadku wylewki betonowej.