Wykonanie hali magazynowej. Od czego zacząć?

Hale magazynowe to obiekty budowlane o bardzo szerokim zastosowaniu. Pełnią funkcję magazynów przede wszystkim w przemyśle – do składowania materiałów, prefabrykatów, gotowych produktów, a także w rolnictwie. Pierwszym krokiem do założenia hali magazynowej jest oczywiście przygotowanie odpowiedniego projektu na podstawie koncepcji i warunków, jakie z założenia będą panowały w środku hali. Kolejny etap to budowa lub zagospodarowanie istniejącej już hali, jej wyposażenie i oddanie do użytku. Co więcej powinniśmy wiedzieć?

Projekt hali – budowa lub zagospodarowanie

Wykonanie hali magazynowej w pierwszej kolejności kojarzy nam się z budową nowego obiektu, jego wyposażeniem i organizacją. To skojarzenie słuszne, jednak zdarzają się też sytuacje, w których klient chce zagospodarować istniejącą już halę w inny sposób. W obu przypadkach konieczne jest przygotowanie projektu. Te same elementy konstrukcji hali magazynowej mogą być poddawane różnym obciążeniom. To nie tylko kwestia ciężaru własnego konstrukcji nośnej, obudowy, dachu, obciążenia wiatrem, śniegiem itd. Wyobraźmy sobie, że na hali magazynowej będzie pracować podwieszana suwnica. Projektant hali musi uwzględnić zmienne obciążenie podczas transportowania towarów. Dotyczy to zarówno projektowania hali, która dopiero będzie budowana, jak i zagospodarowania istniejącej już hali, w której inwestor planuje zamontować suwnicę. W drugim przypadku jest wysoce prawdopodobne, że konstrukcja nośna hali będzie wymagała wzmocnienia lub częściowej przebudowy.

Jaka hala magazynowa będzie najlepsza? – Indywidualne podejście

Jak mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Łęgprzem z Krakowa, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaka hala magazynowa będzie zawsze najlepsza, jednak można określić, jaka inwestycja będzie najkorzystniejsza w konkretnym przypadku. Hala magazynowa, jak każdy inny obiekt budowlany, powinna być zaprojektowana i wykonana w taki sposób, by była odpowiednio wytrzymała i funkcjonalna, a przy tym zależy nam też na korzystnej cenie. Parametry, które bierzemy pod uwagę, to nie tylko wymiary i rodzaj konstrukcji. To również między innymi parametry dachu, ścian, bram, drzwi, okien, świetlików, czy zabezpieczenia antykorozyjne. Hale magazynowe powinny być projektowane indywidualnie. Na przykład: jeśli do hali magazynowej towar będzie trafiał za pomocą niewielkich wózków paletowych (i w najbliższej przyszłości inwestor nie zamierza tego zmienić), nie opłaca się projektować i montować potężnych bram. Indywidualne podejście jest więc podejściem jak najbardziej słusznym.