Wykładzina gumowa – dostępne rozwiązania

Przemysłowe wykładziny gumowe to nic innego jak gumowe płyty, którym nadano konkretną do danego zastosowania strukturę i profil w trakcie procesu wulkanizacji. Wykładziny z gumy to niezwykle popularne rozwiązanie służące zabezpieczaniu przede wszystkim podłóg, ale także innych powierzchni narażonych na wstrząsy, wystawionych na częstą eksploatację i podatnych na uszkodzenia. Zastosowań takich wykładzin jest mnóstwo: my przedstawimy te najpopularniejsze.

Gumowa wykładzina przemysłowa

Wykładziny gumowe do samochodów

Wzory gumowych wykładzin dobierane są odpowiednio do środowiska panującego w pomieszczeniach, w których zostaną wykorzystane; funkcji, jaką mają spełniać; wreszcie: do ich przeznaczenia. Dlatego wykładziny gumowe do samochodów muszą być odporne na uszkodzenia i trudnościeralne. Dostępne są w szerokim wyborze grubości, najczęściej – z oczywistych względów – wykonywane na wymiar.

Gumowe płyty do produkcji wykładzin samochodowych muszą być wyprodukowane z wysokiej klasy, odpowiednio skomponowanych mieszanek gumowych. Dzięki temu będą niezawodne i zapewnią długotrwałe użytkowanie. Auto zdecydowanie jest tym „pomieszczeniem”, które wymaga wykładzin wysoce odpornych na zużycie; ponadto zdecydowanie powinna być antypoślizgowa.

Wykładziny do samochodu spotkamy nie tylko w autach osobowych – mówi nasz rozmówca, przedstawiciel firmy LARKIS – uznanego producenta wyrobów z gumy i silikonu służą także jako mata do wykładania skrzyń ładunkowych w pojazdach dostawczych, bowiem doskonale zabezpiecza podłogę samochodu lub przyczepy przed zniszczeniem i zabrudzeniem, a dodatkowo amortyzuje wstrząsy.

Wykładziny przemysłowe

Kryteriami doboru odpowiedniej wykładziny do konkretnego zastosowania mogą być:

  • skuteczność zabezpieczenia i wyrównania posadzki,
  • stopień wygłuszenia,
  • antypoślizgowość,
  • stopień amortyzacji drgań.

Wszystkie te kryteria powinny spełniać gumowe wykładziny przemysłowe. Muszą bowiem sprostać wymaganiom eksploatacyjnym takich miejsc jak kina, kluby, hotele, szkoły tańca, teatry, obiekty handlowe. Natężenie ruchu pieszego jest w nich wysokie, zatem ważne są nie tylko wytrzymałość posadzki, lecz także łatwość jej konserwacji.

Możliwości jest mnóstwo: od wykładziny dywanowej z gumową podkładką, poprzez elastyczne panele typu puzzle aż po panele winylowe i wykładziny PVC. Ważne, by wykładziny były odporne na ścieranie, uderzenia i obciążenia oraz były antypoślizgowe.