Wybór glazury do łazienki. Czym się kierować?

Wyobraź sobie idealną łazienkę – na pewno przed oczami masz gustowne wnętrze, eleganckie lustro, luksusowy prysznic lub wannę… Czy nie zapominasz jednak o tak podstawowych elementach jak… płytki? Świetnie się prezentują nie tylko na podłodze, ale też ścianach, szczególnie w wersji glazurowej, która przypomina luksusową porcelanę. Oczywiście ma zupełnie inne właściwości i dużą wytrzymałość. Czym się kierować przy jej wyborze?

Glazura – jakie powinna mieć cechy?

Łazienka to wymagające pomieszczenie, w którym nadzwyczaj istotne są trwałość, wytrzymałość i estetyka. Producenci płytek oferują więc rozmaite wyroby, w przeróżnych wzorach i kolorach. Ogromną popularnością się cieszy glazura. Płytki o cienkiej strukturze, pokryte eleganckim szkliwem, doskonale wyglądają na ścianach i nie przepuszczają wody. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

  • Solidność – glazurowe płytki muszą być odporne na zabrudzenia i działanie środków chemicznych. Jak wiadomo, silne detergenty potrafią wyrządzić szkody – dobra glazura jest jednak na nie niewrażliwa. Nie zapominaj też, by zainwestować w produkt, który nie jest ścieralny. Dotyczy to przede wszystkim płytek podłogowych. Dla mniej uczęszczanych mieszkań dobrym rozwiązaniem mogą być płytki klasy III, a dla intensywniej użytkowanych – klasy IV i V. Co do twardości w warunkach domowych zazwyczaj wystarczy 5-6 w skali Mohsa, gdzie 1 to największa.
  • Nasiąkliwość – płytki są narażone na występowanie grzybów i pleśni. Nadmierna wilgoć powoduje także ich odpadanie. Dlatego współczynnik nasiąkliwości powinien być niski – wynosić poniżej 3%.
  • Jakość – przede wszystkim glazura powinna być kupowana w całości u jednego producenta. Często różni się ona (nawet nieznacznie) u wielu z nich. Ponadto stawiaj na sprawdzonych i renomowanych producentów. Będzie to gwarancją wysokiej jakości.

O czym pamiętać przy wyborze płytek glazurowanych?

Glazura w łazience powinna być nie tylko solidna i trwała, ale też estetyczna. Jak mówi specjalista z firmy P.H.U.CERAMED, płytki należy dopasować do aranżacji. W małych pomieszczeniach idealnie się sprawdzi biel i jasne odcienie, gdyż optycznie powiększają. W większych łazienkach można sobie pozwolić na czerń i ciemne barwy, które dodają elegancji i szyku.

Płytki są dostępne w rozmaitych kolorach, rozmiarach i kształtach. To od Ciebie zależy, które będą zdobić dom. Warto także pamiętać, by kupić ich zawsze trochę więcej. Jest to zabezpieczenie w razie uszkodzenia i konieczności wymiany. Kafelki nabyte z innej partii materiału często się różnią pod względem faktury czy odcienia.