Właściwy dobór sprężarek do instalacji chłodniczych

Istotną rolę w każdej instalacji chłodniczej spełniają sprężarki. Sprężarki chłodnicze w dużej mierze determinują finalny koszt instalacji, ale również późniejsze użytkowanie oraz opłaty za zużytą energię.

Na co zwracać uwagę podczas doboru sprężarki chłodniczej?

Istnieje szereg kluczowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na koszt nowej sprężarki chłodniczej. Od tego zależy nie tylko jakość użytkowania, ale również późniejsze koszty związane z regularną eksploatacją instalacji.

Przede wszystkim istotne znaczenie mają takie czynniki jak:

  • moc chłodnicza sprężarki
  • zakres temperaturowy jej działania
  • niezawodność
  • możliwości przystosowywania się do zmiennych warunków eksploatacji wynikających ze zmian technologicznych i zmian warunków otoczenia

Dobierając odpowiednią sprężarkę do zmiennych warunków eksploatacyjnych, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim tzw. kopertę pracy, czyli dopuszczalne temperaturowe warunki eksploatacji danej sprężarki. Należy pamiętać, że przekroczenie danych parametrów może spowodować skrócenie żywotności urządzenia, a nawet jego uszkodzenia poprzez spalenie silnika lub jego zatarcie.

Podczas projektowania instalacji należy wziąć pod uwagę również emitowany hałas i drgania powodowane przez sprężarki. Coraz częściej projektanci i wykonawcy muszą spełniać określone wymagania dotyczące poziomu dopuszczalnego hałasu. Dotyczy to zarówno sprężarek o niewielkiej mocy, jak i dużych modeli znajdujących zastosowanie w przemyśle.

Programy pozwalające na dobór sprężarek

Wyboru sprężarek dokonuje się na podstawie parametrów technicznych dostarczanych przez producentów urządzeń chłodniczych. Za sprawą programów doborowych można z łatwością dobrać rodzaj sprężarki do specyfiki konstrukcji. Kluczowym parametrem, jaki należy określić w pierwszej kolejności, jest wyznaczenie zastosowania sprężarki, np. czy ma pracować w układzie chłodniczym lub klimatyzacyjnym, czy też w układzie z pompą ciepła. Do innych istotnych funkcji programów doborowych, na jakie warto zwrócić uwagę, zaliczamy m.in.:

  • rodzaj czynnika chłodniczego
  • wartości temperatur parowania i skraplania czynnika chłodniczego
  • wymagana moc sprężarki
  • wielkość przegrzania w parownika i ochłodzenia w skraplaczu
  • napięcie i częstotliwość zasilania elektrycznego