Warianty współpracy grzejników ściennych z ogrzewaniem podłogowym

Grzejniki ścienne oraz ogrzewanie podłogowe to trudny wybór, przed którym staje większość posiadaczy domu. W nowych budynkach mieszkalnych oraz biurowcach bardzo często stosuje się połączenie obu systemów. W jaki sposób zsynchronizować pracę systemów, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny przy jednoczesnej oszczędności pieniędzy?

System ogrzewania

Specyfikacja układów grzewczych

Decydując się na połączeniu obu układów ogrzewania, trzeba pamiętać, że posiadają odrębną specyfikację. Tradycyjne grzejniki ścienne szybko się nagrzewają i równie szybko stygną, a ciepło oddawane jest na zasadzie konwekcji. Są dość proste w montażu, ale stosunkowo drogie w eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe natomiast nagrzewa się wolno i równie wolno stygnie, a ciepło oddawane jest na zasadzie równomiernego rozkładu temperatur. Jest bardziej kosztowne w wykonaniu, ale tańsze w eksploatacji.

Połączenie ogrzewania grzejnikowego z podłogowym wymaga zastosowania układu regulującego temperaturę oraz kontrolę zasilania. Bardzo ważne kryterium doboru stanowi odpowiednia wartość temperatury w przewodach zasilających i w przewodzie powrotnym. Obydwa systemy muszą być zasilane wodą o odpowiedniej temperaturze. Aby tak się stało, kocioł musi podgrzewać wodę do wymaganej przez grzejniki temperatury, a chłodniejsza woda niezbędna do zasilania ogrzewania podłogowego, uzyskiwana jest za pomocą układów mieszających.

Bardzo ważny element wpływający na pracę obu układów to źródło zasilania. Ogrzewanie podłogowe dobrze współpracuje w połączeniu z piecem gazowym. W przypadku innego rodzaju kotłów współpraca przebiega równie sprawnie, jednak należy dobrać odpowiednio większy grzejnik, aby osiągnąć komfort cieplny. Stosując kocioł na paliwo stałe, należy wyposażyć system w zbiornik buforowy oraz zestaw pomp, które wyregulują wysoką temperaturę wody.

Dlaczego warto zdecydować się na połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami?

Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami ściennymi jest często stosowane. W takim przypadku ogrzewanie podłogowe instaluje się najczęściej w salonie, kuchni, korytarzu oraz łazience, a sypialnie ogrzewa się grzejnikami.

Jak mówi pracownik firmy RKinstal zajmującej się montażem instalacji grzewczych: W ostatnich latach bardzo często stosuje się montaż ogrzewania podłogowego oraz grzejników w jednym pomieszczeniu. W łazience na przykład poza ogrzewaniem podłogowym montuje się również drabinkę grzejnikową spełniającą podwójną rolę. Pomaga w osiągnięciu wyższego komfortu termicznego oraz jest to miejsce do suszenia mokrych ręczników.

Decydując się na montaż połączonego systemu grzewczego składającego się z ogrzewania podłogowego oraz grzejników, zaleca się wybór jedynie profesjonalnych firm oferujących takie usługi. Doświadczeni pracownicy oraz wysokiej jakości produkty to gwarancja sprawnej instalacji.