Wady i zalety okien aluminiowych

Okna aluminiowe cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Do niedawna wykorzystywane wyłącznie w budownictwie komercyjnym, dzisiaj spotykane również w obiektach użyteczności mieszkalnej. Co należy wiedzieć o oknach aluminiowych? Jakie są ich wady i zalety? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie. Miłej lektury!

Co należy wiedzieć o oknach aluminiowych?

Do głównych zalet okien aluminiowych zaliczyć należy przede wszystkim ogromną wytrzymałość i niewielką wagę. Ten rodzaj okien, pomimo powszechnie panującej opinii dorównuje energooszczędnością oknom drewnianym oraz tym, które wykonane zostały z PCV. Warto wiedzieć, że aluminium zalicza się do grupy materiałów niezwykle podatnych na formowanie, dlatego na rynku znaleźć można modele okien charakteryzujących się wyjątkową wymyślnością kształtów. Dodatkowo dzięki dużej stabilności i wytrzymałości produkowane są profile wąskie, które sprawiają, że okna wydają się większe. Do zalet okien aluminiowych zaliczyć należy również wyjątkowo łatwą pielęgnację. Wystarczy, że raz na kilka miesięcy przetrzemy ramę wodą z dodatkiem płynu myjącego (niezawierającego octu ani innego kwasu).

Zastosowanie okien aluminiowych w budownictwie

Z oknami aluminiowymi spotkamy się najczęściej w budynkach użyteczności publicznej. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki wyjątkowo estetycznemu wyglądowi oraz dużej odporności na szkodliwe warunki atmosferyczne okna te są coraz chętniej wykorzystywane również w budownictwie mieszkalnym.

Okna aluminiowe – wady

Oczywiście tak jak wszystko inne, tak i okna aluminiowe, posiadają pewne wady. Do największych zaliczyć należy brak możliwości renowacji czy naprawy. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek usterki, jedynym możliwym rozwiązaniem, jest wymiana ramy na nową. Czynnikiem, który odstrasza potencjalnych klientów, jest również cena. Okna aluminiowe są o wiele droższe od okien drewnianych czy aluminiowych. Mimo kilku wad i wielu zalet pamiętajmy, że zakup okien powinien być poprzedzony rozmową ze specjalistą. W jej trakcie będziemy mogli dokładnie poznać wszelkie parametry wybranego modelu.