W jaki sposób wykonuje się domy szkieletowe

Budownictwo szkieletowe cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z odpowiednio opracowanego systemu konstrukcyjnego, zarówno projektowanie domu, jak i jego wykonanie, będzie przebiegało szybko i sprawnie. Wbrew pozorom domy szkieletowe to nie tylko niewielkie obiekty na działkach rekreacyjnych, w których spędzamy letnie urlopy. Innowacyjne systemy konstrukcyjne dają możliwość uzyskania szerokich rozpiętości i gwarantują dużą nośność, przy czym przekroje elementów są smukłe, a ich ciężar własny jest niski. W jaki sposób wykonuje się domy szkieletowe i jakie są ich zalety?

dom

System konstrukcyjny i jego zalety

System konstrukcyjny to gotowe, certyfikowane rozwiązania, które w dokładny sposób przedstawiają konstrukcję ścian, stropów i dachów. Domy szkieletowe to budynki ekologiczne, przyjazne dla środowiska i zdrowe dla mieszkańców. Przy tradycyjnej budowie poszczególne elementy powstają bezpośrednio na placu budowy, natomiast jeśli na plac dostarczane są elementy prefabrykowane w hali, mówimy o budownictwie modułowym. Zalet domów szkieletowych jest wiele:

  • drewno jest naturalnym surowcem odnawialnym bez szkodliwych dodatków, a więc domy szkieletowe są przyjazne dla środowiska
  • obróbka materiału jest łatwa i procesy przetwarzania go nie szkodzą naturze
  • realizacja budowy jest krótka w porównaniu do innych technologii, dodatkowo domy szkieletowe możemy łatwo przebudować lub zmodernizować
  • drewno tworzy w budynku wyjątkowy mikroklimat, którego nie da się uzyskać w innych technologiach
  • według psychologów drewno ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie
  • domy szkieletowe mają doskonałą izolacyjność termiczną i właściwości dźwiękochłonne
  • cena jest wyjątkowo korzystna

Przykład polskiego systemu konstrukcyjnego domów szkieletowych

Jak to wygląda w praktyce, najlepiej opowiedzieć na konkretnym przykładzie, dlatego poprosiliśmy przedstawiciela firmy budowlanej ITS z Koszalina o kilka słów na temat ich technologii. Technologia Gotowego Domu ITS pozwala na uzyskanie optymalnych parametrów jakościowych, system jest energooszczędny. Domy wznoszone są z samonośnych elementów warstwowych ścian, stropów i dachu. System konstrukcyjny ma także opracowane połączenia, które gwarantują wysoką szczelność budynku. Samonośne elementy warstwowe składają się z drewnianego szkieletu i okładzin z płyt prasowanych OSB 3. Szkielet produkowany jest z konstrukcyjnego drewna litego, które jest nowoczesnym, certyfikowanym materiałem. Między płyty okładzinowe trafia najwyższej jakości izolacja. Ściany mogą być dodatkowo docieplone styropianem lub ceramicznymi płytkami ściennymi z izolacją o grubości 7 cm. Użyte materiały zapewniają nam nie tylko izolacyjność termiczną, ale są także dźwiękochłonne. Na podsumowanie warto dodać, że każda solidna firma, która opracowała swój system konstrukcyjny domów szkieletowych, dokładnie kontroluje proces produkcyjny poszczególnych elementów – możemy więc być pewni ich odpowiedniej wytrzymałości, a konstrukcja będzie cieszyć nasze oko. Wspomnijmy także, że firma ITS z Koszalina, której przedstawiciel pomagał nam w stworzeniu tego artykułu, może modyfikować budowę ścian wewnętrznych i zewnętrznych, obecność (lub nie) ścianek instalacyjnych, a także rodzaj oraz grubość ocieplenia – a to wyjątkowy plus.