W jaki sposób dbać o czystość basenów?

Każdy basen, bez względu na to czy jest to basen przydomowy, czy publiczny, musi być w odpowiedni sposób czyszczony. Tylko wtedy zapewni zdrowie osób, które będą z niego korzystać i zagwarantuje rozrywkę oraz odpoczynek. Basen bowiem jest świetną atrakcją dla każdego z nas, a do tego pozwala zadbać o formę dzięki ćwiczeniom mięśni całego naszego ciała. W jaki sposób zatem zadbać o czystość basenu?

czyszczenie basenu

Przykrycia bądź żaluzje basenowe

Jeśli jest to basen przydomowy, konieczne będą przykrycia bądź żaluzje basenowe. Wyróżnia się różne rodzaje przykryć, w tym przykrycia bąbelkowe, bardziej wytrzymałe piankowe oraz wyposażone w specjalne poprzeczne wzmocnienia rurowe, zabezpieczające maluchy przed wpadnięciem do wody. Przykrycia zimowe z kolei chronią basen w miesiącach, kiedy go nie używamy. Żaluzje basenowe są jeszcze mocniejsze niż przykrycia, a co więcej – zatrzymują ciepło, zapobiegając ochładzaniu się wody – dodaje nasz ekspert z firmy AstralPool.

Gwarantujące dobrą jakość wody – filtry

Dbałość o czystość basenu to także odpowiednie urządzenia, a przede wszystkim filtry basenowe, które zapewniają dobrą jakość wody, pozbywając się wszelkich zanieczyszczeń. Najlepsze są proste w obsłudze filtry ciśnieniowe piaskowe. Ich zaletą poza bezproblemowym użytkowaniem jest bardzo dobra wytrzymałość. Inwestując w filtry należy pamiętać o ich płukaniu, w przeciwnym razie mogą się zapchać i przestać spełniać swoją rolę.

Transportujące wodę – pompy

Drugim istotnym urządzeniem są pompy basenowe, mające za zadanie transportować brudną oraz uzdatnioną wodę. Pompy muszą być dostosowane do typu basenu, ponieważ różnią się swoją wydajnością oraz głośnością pracy.

Usuwający niepożądane substancje – ozonator

Ozonator jest instalowany w celu usuwania substancji fizyko-chemicznych, takie jak wirusy czy pleśń, które nie są pożądanymi substancjami w wodzie basenowej. Przy jego zastosowaniu można niemal całkowicie wyeliminować wykorzystywanie chloru.

Dbające o czystość – odkurzacze

Funkcją odkurzaczy jest utrzymanie czystości niecki basenowej. Wyróżnić tutaj można odkurzacze ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne. Wybór odkurzacza zależy ilości pracy jaką chcemy włożyć w utrzymanie czystości naszego basenu. Najbardziej wygodne i absorbujące najmniej naszego czasu są odkurzacze automatyczne, które samodzielnie wyczyszczą nam całą nieckę basenu.