Jak układać gont bitumiczny?

Gont bitumiczny to rodzaj pokrycia dachowego, który cieszy się sporą popularnością – nie tylko ze względu na stosunkową niską cenę, ale również parametry techniczne na przyzwoitym poziomie. W poniższym tekście znajdziemy wskazówki jak krok po kroku położyć gont na naszym dachu.

Co będzie nam potrzebne?

Do położenia gontu nie będziemy potrzebowali profesjonalnego sprzętu. Wśród naszych narzędzi powinny znaleźć się:

  • Młotek lub zszywacz
  • Szczotka dekarska,
  • Miarka i poziomica
  • Nóż lub nożyce dekarskie
  • Szpachelka
  • Klej lub lepik
  • Listwa do docinania

Przed przystąpieniem do pracy

Zanim przystąpimy do układania gontu, powinniśmy wykonać obróbki blacharskie w miejscach, w których dach łączy się z resztą domu: ścianami, kominem, nadbudówkami – radzi specjalista z firmy Dachy Dawid Abramczyk Obróbki z blachy stalowej należy zagruntować, aby możliwe było przyklejenie do nich dachówki. Ponadto pamiętamy o zamontowaniu desek okapowych i szczytowych, papy, rynien dachowych, oraz kominków i wywietrzników wentylacyjnych. Pamiętamy ponadto o zachowaniu przestrzeni wentylacyjnej między ociepleniem a podłożem – w przeciwnym wypadku izolacja cieplna zawilgotnieje i zacznie niszczeć wraz z więźbą dachową.

Układanie gontu

Gont powinien być układany na wytrzymałym i sztywnym podłożu drewnianym o równej, suchej powierzchni. Przed układaniem powierzchnię należy zaimpregnować w celu zabezpieczenia jej przed drobnoustrojami oraz ogniem. Jeśli nachylenie dachu jest niższe niż 18 stopni, jego powierzchnie pokrywa się papą, z zachowaniem 10 cm zakładu – jeśli nachylenie jest większe, wystarczy położyć papę o szerokości ok. metra wzdłuż krawędzi dachu. Gont bitumiczny układany jest w pojedynczych dachówkach – niektóre z nich pokryte są klejem, który po nagrzaniu od słońca roztapia się i łączy z podłożem. Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi mniej niż 5 stopni, konieczne jest ogrzewanie dachówek przy pomocy ręcznych nagrzewnic. Dachówki niepokryte klejem należy podklejać przy pomocy lepiku lub cementu do materiałów asfaltowych. Na połaci i kalenicy można je mocować również przy użyciu zszywek nierdzewnych lub gwoździ ocynkowanych – im wyższy stopień nachylenia dachu, tym więcej gwoździ należy użyć. Poza metodą mocowania gontu istotne jest również ich ułożenie – na metr kwadratowych powierzchni układa się, w zależności od wielkości dachówki od 6 do 9 pasów gontu, w których każdy kolejny rząd jest przesunięty względem poprzedniego o pół dachówki. Warto wyznaczyć na połaci dachu poziome i pionowe linie pomocnicze.