Typy kontenerów wykorzystywanych na budowach
Każda współczesna większa budowa musi mieć kompletnie zorganizowane zaplecze, w którego składzie musi znajdować się magazyn materiałowy, narzędziownia, biuro oraz obiekty socjalne wraz z sanitariatami. Jest to w równej mierze podyktowane zasadami prawidłowej organizacji pracy, jak i wymogami określonymi ogólnie i powszechnie obowiązującymi przepisami dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kontenerowe zaplecze budowy – tania i wygodna alternatywa
Postawienie tradycyjnymi sposobami nawet niewielkich oraz wykonanych z najtańszych materiałów, tymczasowych budynków na większych budowach jest po pierwsze praco i czasochłonne, a po drugie generuje niepotrzebne koszty związane nie tylko z samym ich zbudowaniem, ale i późniejszą rozbiórką.
Problem rozwiązują, stosowane nie tylko na budowach różnego rodzaju modułowe kontenery, będące pojedynczo osobnymi pomieszczeniami, a zgrupowane w rozmaitych konfiguracjach stanowiące całe większe lub mniejsze zaplecze biurowo-magazynowo-socjalne. Postawienie takiego tymczasowego kompleksu jest bardzo szybkie, a poszczególne kontenery można, na odpowiednio równym podłożu i bez konieczności budowy fundamentów, łączyć w różnorodne, nawet piętrowe moduły przy pomocy dźwigu. Jak mówią nam specjaliści, z firmy RAMIRENT ze Szczecina, owe kontenery posiadają wszystkie niezbędne instalacje (elektryczne, wodne, kanalizacyjne), które wystarczy z sobą wzajemnie zespolić, jeśli taka potrzeba będzie zachodziła oraz podłączyć je do miejscowej infrastruktury. Równie szybko i łatwo takie zaplecze, po zakończeniu budowy, można rozebrać i przewieźć je w inne miejsce.
Z jakich kontenerów korzysta się na budowach?
We wstępie zasygnalizowaliśmy, z czego winno składać się zaplecze każdej większej i dłużej trwającej budowy. Właśnie tak określone potrzeby stanowią przesłankę do budowy różnego typu kontenerów. Wymieńmy zatem i scharakteryzujmy najczęściej wykorzystywane kontenery na budowach:
- Kontenery biurowo-socjalne. Mogą mieć charakter biura lub szatni, czasem z korytarzem i blokiem kuchennym.
- Kontenery typu portiernia. To moduły szczególnie dobrze docieplone, z instalacją grzewczą, najczęściej z oknem podawczym.
- Kontenery magazynowe. Można je ustawiać w dowolnie długich rzędach, a także piętrowo i w razie potrzeby rozszerzać o dodatkowe moduły.
- Kontenery sanitarne. Te moduły zaopatrzone są umywalnie, umywalki, natryski, kabiny WC z muszlami ustępowymi i pisuarami. Spotyka się także w tej grupie kontenery z własnym zbiornikiem na wodę. Kontenery sanitarne damsko-męskie często są wykorzystywane na różnego rodzaju plenerowych imprezach (kontener eventowy).
Wymienione moduły mogą stanowić także stałe zaplecza w mniejszych firmach.