Tradycyjna więźba czy prefabrykowane wiązary dachowe?

Dach nad głową – tego potrzebuje każdy z nas. Dach wieńczący wymarzone cztery kąty ma znaczenie dla naszego codziennego życia w domu, a o jego jakości świadczą nie tylko materiały, ale też wykonanie. Lepiej zastosować tradycyjną więźbę dachową czy zdecydować się na prefabrykowane wiązary dachowe? Czym różnią się te rozwiązania i które będzie dla nas odpowiednie?

Prefabrykowane wiązary dachowe – co to jest?

Prefabrykowane wiązary dachowe to duży krok w rozwoju budownictwa. Są to gotowe konstrukcje, które montuje się bezpośrednio na budynku z elementów stworzonych na hali produkcyjnej. Tam poszczególne części wiązarów są łączone przy użyciu bardzo mocnych kolczastych płytek. Użycie przemysłowych technik łączenia elementów sprawia, że wyrób jest wyjątkowo trwały, co przekłada się na solidność całego dachu.

Prefabrykowane wiązary dachowe zdominowały już Stany Zjednoczone i część Europy Zachodniej. W Polsce coraz więcej firm oferuje to rozwiązanie. Jedną z nich jest www.inter-lers.pl.

Wiązary mają sporo zalet

Tradycyjna więźba dachowa jest na ogół wykonywana z niecertyfikowanego drewna mokrego. Największe różnice pomiędzy więźbą dachową a gotowymi wiązarami biorą się ze sposobu jej obróbki i montażu poszczególnych elementów.

Wiązary powstają fabrykach. Są docinane przy użyciu precyzyjnych maszyn sterowanych numerycznie. Materiał jest obrabiany z dokładnością co do milimetra. Jest to praktycznie nieosiągalne dla nawet bardzo dobrego cieśli i dekarza pracujących tradycyjnymi metodami.

Co szczególnie ważne, firmy produkujące wiązary muszą spełniać rygorystyczne normy produkcyjne. Materiały są sprawdzone, a warunki ich przechowywania i obróbki sprawiają, że rezultat jest przewidywalny.

Czy jednak tradycyjna więźba musi przegrać z wiązarami produkowanymi na taśmie? Jeżeli konstrukcja Twojego wymarzonego domu jest stosunkowo prosta i standardowa, wiązary prefabrykowane przyspieszą budowę. Tam jednak, gdzie bryła jest rozbudowana, przyda się doza inżynierskiej swobody i elastyczności.