Technologia budowy domów w konstrukcji szkieletowej

Domy drewniane w konstrukcji szkieletowej to pomysł, który sprawdza się w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie od początku ich osadnictwa, a w Skandynawii od wieluset lat. Nie dzieje się tak bez przyczyny – jest to doskonałe rozwiązanie do budowy domu, zapewnia bowiem wybudowanie solidnego domu przy niskich kosztach budowy i utrzymania. Czym charakteryzują się takie konstrukcje?

Charakterystyka

W Polsce funkcjonują także pod nazwą domy kanadyjskie, ponieważ to stamtąd moda na takie rozwiązanie przywędrowała do naszego kraju. W Kanadzie (i nie tylko) są one natomiast standardem, mieszka w nich większość Kanadyjczyków i Amerykanów, a w Europie – Skandynawów. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest to, że są to kraje mocno zalesione, zatem otrzymanie dużych ilości wysokojakościowego drewna na ich budowę jest łatwe i tanie. Drugą przyczyną jest to, że takie domy są po prostu tańsze i lepsze od murowanych.

Wzniesienie takiego domu jest o wiele, wiele szybsze niż postawienie domu murowanego (trwa dwa-trzy miesiące), można też je wznosić podczas zimy. Ma też wiele innych udogodnień konstrukcyjnych – jeśli chcemy taki dom przebudować, wystarczy tylko „dołączyć” gotowe elementy specjalnymi złączkami, nie trzeba burzyć ścian i konstrukcji domu. Taki dom w razie potrzeby można nawet… przenieść. I nie będzie to wcale skomplikowane ani długie – ot, wystarczy go zdemontować i zmontować ponownie. Jak klocki lego.

Konstrukcja

Domy drewniane buduje się z gotowych elementów, które się ze sobą łączy. Najpierw stawia się sam szkielet (stąd nazwa konstrukcji), który następnie obija się od zewnątrz płytą wiórową. Na nich mocowana jest elewacja ze styropianu ryflowanego, który pokrywa się później standardowym tynkiem. Można też zrobić elewację z desek, niczym w domach górskich znanych z reklam czy filmów. Następnie konstrukcję wypełnia się od wewnątrz: kładzie się instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, co i inne. Wszystko jest oczywiście o wiele lepiej zabezpieczone, niż w domach murowanych, ze względu na wszechobecność łatwopalnego drewna. Wykończenie wewnętrzne to najczęściej płyty gipsowo-kartonowe, pod którymi umieszcza się ocieplenie w postaci wełny mineralnej. Oczywiście rozwiązań i możliwości jest o wiele więcej, a te podane tutaj to jedynie przykład. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej, warto zapytać producentów takich domów, np. firmę Stolhaus.