Techniki linowe w usługach i budownictwie

Kiedy mowa o alpinistach, pierwszym nasuwającym się skojarzeniem są osoby uprawiające wspinaczkę górską. W dzisiejszych czasach, kiedy w miastach coraz więcej jest wysokich biurowców i bloków mieszkalnych, utarło się nazywać alpinistami również osoby wyspecjalizowane w wykonywaniu różnego rodzaju prac na wysokościach przy użyciu sprzętu linowego. W jaki sposób wykorzystywane są ich doświadczenie i umiejętności w branży usługowej i budowlanej?

Czym są techniki linowe?

Techniki linowe, techniki alpinistyczne, alpinizm przemysłowy – pod tymi i innymi pojęciami kryje się system wykonywania różnego rodzaju prac na dużych wysokościach w miejscach, gdzie ze względu na ograniczenia technologiczne lub ekonomiczne nie stosuje się innych rozwiązań, takich jak rusztowania wiszące i stacjonarne bądź sprzęt dźwignicowy. System ten wywodzi się z teorii asekuracji alpinizmu, przede wszystkim teorii zjazdów i podchodzenia po linie. Zakłada on wykorzystanie lin i innych sprzętów wykorzystywanych w wspinaczce górskiej do zjazdów i podchodzenia wzdłuż ścian wysokich budynków w celu dostania się do miejsc, gdzie mają być wykonanie konkretne prace – budowlane, konserwacyjne, naprawcze etc. Od innych prac na wysokościach techniki linowe odróżniają się tym, że lina służy nie tylko jako zabezpieczenie, ale również za swego rodzaju rusztowanie, które podtrzymuje pracownika wykonującego dane zadanie.

Zakres usług alpinistycznych

Techniki alpinistyczne wykorzystywane są przy bardzo dużej ilości zadań.

Pracą, która najczęściej kojarzymy z alpinizmem przemysłowym, jest czyszczenie elewacji wieżowców oraz innych budynków – mówi przedstawiciel firmy ElbrusWyposażenie w odpowiednie narzędzia oraz środki czyszczące, alpiniści opuszczają się w dół budynku, po drodze stopniowo czyszcząc elewację. Ponadto bardzo często alpiniści zatrudniani są przy montażu reklam wielkopowierzchniowych, a jeśli posiadają odpowiednie wykształcenie oraz uprawnienia również w pracach budowlanych i instalatorskich – między innymi montują i remontują dachy, wykonują i naprawiają instalacje elektryczne.

Zalety technik linowych

Rosnące zainteresowanie technikami linowymi w usługach i budownictwie wynika z licznych jego zalet. Najważniejszą z nich jest fakt, że alpiniści mogą pracować na wysokościach, które wykluczają inne sposoby wykonywania prac wysokościowych, takich jak rusztowania oraz dźwigi. Warto zwrócić uwagę, że budynki stają się obecnie coraz wyższe – nawet przy założeniu, że z technicznego punktu widzenia możliwe byłoby wykonanie prac przy nich za pomocą rusztowania czy dźwigu, to wciąż pozostaje kwestia bardzo wysokich kosztów takich rozwiązań. Techniki alpinistyczne są nie tylko dużo bardziej elastyczne pod tym względem, ale również bardziej przystępne pod względem cenowym.