Techniki kotwienia – porady i wskazówki

O kotwieniu mówi się najczęściej w ramach budowy konstrukcji betonowych. Kotwy (np. kotwa chemiczna) sprawiają, że całość jest wzmocniona i zespolona. Obecnie każda budowa stosuje różne techniki kotwienia, jednak do najbardziej popularnych zalicza się kotwienie chemiczne. Dowiedz się, na czym polega, czym różni się od kotwienia mechanicznego oraz co należy wiedzieć o tego typu mocowaniu, aby budowa konstrukcji betonowych przebiegała zgodnie z planem.

techniki-kotwienia

Kotwienie mechaniczne: Kiedy stosowane są mechaniczne kotwy do betonu? – porady

Kotwienie mechaniczne to tradycyjne mocowanie, które stosowane jest najczęściej w przypadku konstrukcji betonowych o podłożu stałym i gładkim. W przeciwieństwie np. do kołków rozporowych, kotwy mechaniczne wykonane są w całości ze stali, a także charakteryzują się wyższą wytrzymałością (wysokie parametry osiąga się, gdy kotwy po zamontowaniu mocno napierają na otwór tzw. naprężenia wstępne) i łatwym montażem. Aby zamontować ten rodzaj kotew należy wywiercić otwór, a następnie usunąć przy pomocy pompki ręcznej zwierciny. Gdy otwór będzie oczyszczony, można umieścić w nim kotwę. Aby znalazła się na określonej głębokości można wykorzystać narzędzia ręczne takie jak młotek – warto jednak podkreślić, by robić to z wyczuciem, gdyż tylko wtedy uniknie się jej uszkodzenia. Następnie przy pomocy klucza trzeba dokręcić kotwę. Kotwa mechaniczna znajduje zastosowanie m.in. w mocowaniu profili metalowych, belek, podstaw do maszyn, konstrukcji metalowych itp.

Metoda chemiczna: Kiedy sprawdzą się kotwy chemiczne? – wskazówki i porady

Z kolei kotwy chemiczne łączą w sobie masę żywiczną i elementy stalowe, dlatego sprawdzają się wszędzie tam, gdzie w wywiercony otwór ma zostać włożony element o nieregularnej powierzchni np. śruba, wkręt, pręt gwintowany itp. – ciekawą ofertę na te produkty ma firma METALEX z Dąbrowy Górniczej.  Ze względu na uniwersalność, ten typ kotwienia jest bardziej popularny niż mocowanie mechaniczne. Kotwa chemiczna nazywana jest także adhezyjną, gdyż jej działanie opiera się na procesie nazywanym właśnie adhezją. Polega on na tym, że łączy elementy kotwiące z substancją wykonaną na bazie żywicy (zastępuje kołek rozporowy), przez co po zamontowaniu dokładnie przylega do powierzchni wewnątrz otworu. Wyciskana z tuby żywica jest swoistym spoiwem między podłożem a prętem.

W montażu kotwy chemiczne różnią się od kotew mechanicznych tym, że należy zwrócić szczególną uwagę na oczyszczenie otworu. Dlatego też należy go nie tylko przedmuchać pompką, ale również wyczyścić wyciorem. Tylko wtedy ma się pewność, że konkretny pręt zespoli się idealnie z powierzchnią. Kolejną różnicą jest fakt, że w wywiercony i oczyszczony otwór uzupełnia się żywicą, a następnie ruchem obrotowym umieszcza w nim gwint. Po upływie czasu wiązania, można umieścić element, który następnie należy przykręcić.