Tapetowanie ścian krok po kroku

Tapety nigdy nie wyszły z mody. Jednak dzisiaj oferta tapet w niczym nie przypomina tej z ubiegłych lat. Tapety nie są już szare, smutne i bez wyrazu, ale pełne kolorów i wzorów. Ożywiają wnętrza i dodają im charakteru. Dzięki wysokiej jakości wykonania stanowią elegancki element wnętrza. Jest jeden warunek – muszą być dobrze położone! W jaki sposób tapetować ściany? Zapoznaj się z naszym poradnikiem tapetowania.

tapetowanie

Sprawdź zgodność serii i jakość tapet

Pierwszym krokiem tapetowania ścian jest sprawdzenie zgodności serii, a następnie jakości tapet. Dzisiaj bardzo często zamawiamy tapety przez internet. Kupując je w sklepie stacjonarnym, również musimy poczekać kilka dni na dostarczenie ich do domu. Dlatego zawsze trzeba upewnić się, że poszczególne rolki mają takie same numery seryjne. To bardzo ważne! Niezgodność numerów może skutkować niedopasowaniem kolorów i wzorów.

Na żadnej rolce nie mogą być też widoczne ślady uszkodzeń. Bądźmy skrupulatni, ponieważ sprawdzenie zamówienia jest obowiązkiem kupującego. Kiedy położymy dwa-trzy pasy tapet (tzw. bryty), jeszcze raz upewnijmy się, że wszystko jest w porządku. Jeżeli będziemy kłaść tapetę dalej mimo stwierdzenia widocznych wad, sprzedający nie uwzględni naszej reklamacji – przestrzega nasz rozmówca ze sklepu internetowego Kraina Barw, zajmującego się dystrybucją tapet i innych produktów do wykańczania wnętrz.

Starannie przygotuj podłoże

Drugim etapem tapetowania jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Podłoże powinno być gładkie, czyste i suche. Przyklejenie tapety na mokrą lub wilgotną ścianę spowoduje powstawanie wilgoci i pleśni.

Jeżeli ścianę pokrywa warstwa starej farby, koniecznie musimy ją usunąć. Należy ją zeskrobać, a kiedy to konieczne, zastosować papier ścierny. Nie obejdzie się również bez odtłuszczania. W razie gdy na ścianie są zarysowania, nierówności i rysy, powinniśmy je uzupełnić. Następnie całość przecieramy papierem ściernym, używamy środka odtłuszczającego i gruntujemy podłoże.

Znaczenie ma także niska chłonność ściany. Mocno wchłaniająca powierzchnia ściany wymaga gruntowania, co najmniej 24 godziny przed tapetowaniem. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy gruntowanie jest konieczne, możemy to łatwo sprawdzić. W przypadku gdy środek do gruntowania pozostaje na powierzchni ściany, zamiast w nią wniknąć, zrezygnujmy z gruntowania. Zbyt duża warstwa gruntu może utrudniać naklejanie tapet, a tego nie chcemy.

Zastosuj odpowiednią metodę klejenia

Po przygotowaniu podłoża, czas na klejenie tapet. Sposób tapetowanie ścian zależy od tego, na jakim podłożu została wykonana tapeta. Zajmiemy się dwoma rodzajami tapet: o podłożu papierowym oraz o podłożu flizelinowym.

Tapetowanie ścian tapetami o podłożu papierowym:

 1. Rozplanuj ułożenie brytów na ścianie. Zazwyczaj tapetujemy w kierunku od okna do drzwi. Jeśli wzory są duże, lepiej jest zacząć od środka pomieszczenia.
 2. Zaznacz na ścianie pion.
 3. Dostosuj wysokość brytów, przycinając pasy tapety. Zostaw 5 cm zapasu.
 4. Nałóż klej na tapetę (tylko na bryt, który zamierzasz zaraz nakleić na ścianę!, szczególną uwagę zwracając na brzegi tapet. Unikaj nakładania zbyt dużej ilości kleju. To nie ułatwi, a wręcz utrudni zadanie.
 5. Złóż pasek tapety posmarowaną stroną do środka, uważając na jej zagniecenie i pozostaw tapetę na 5-10 minut do nasiąknięcia.
 6. Naklej pas tapety na ścianę, zaczynając od góry ściany. W ten sposób łatwiej ci będzie dopasować wzór tapety, przyklejając kolejne bryty. Po nałożeniu każdego brytu pozbądź się nadmiaru kleju za pomocą czystej, wilgotnej gąbki.
 7. Usuń pęcherzyki powietrza, używając do tego wałka bądź miękkiej szczotki.
 8. Przytnij górną i dolną krawędź pasów tapety.

Tapetowanie ścian tapetami o podłożu flizelinowym, czyli na osnowie nietkanej:

 1. Podobnie jak przy tapetach o podłożu papierowym, rozplanuj ułożenie pasów tapety na ścianie, zaznacz pion i dopasuj wysokość brytów.
 2. Nałóż klej na ścianę, wystarczy cienka warstwa. Zrób to za pomocą wałka lub pędzla. Nie nakładaj kleju na zapas, smaruj go wyłącznie na nieco większej powierzchni, niż pas tapety.
 3. Nakładaj kolejne pasy tapet na ścianę, usuń pęcherzyki i przytnij równo krawędzie brytów.

Zawsze należy stosować wysokiej jakości, profesjonalne kleje i trzymać się informacji podanych przed producenta. Tam znajdziemy dokładną charakterystykę sposobu klejenia tapet i szczególne zalecenia, jeśli takie są konieczne przy danym rodzaju tapet.

Jak naklejać tapety z fabrycznie naniesionym klejem?

Tapety z fabrycznie naniesionym klejem wymagają aktywacji kleju przez kontakt z wodą. Dopilnujmy, aby woda miała temperaturę otoczenia, a czas namaczania był taki sam dla wszystkich brytów. Możemy zanurzać kolejne rulony w pojemniku z wodą lub kłaść pasy tapet klejem do góry na stole, a następnie nanosić wodę używając pędzla, wałka bądź spryskiwacza.

Bez względu na rodzaj tapet, należy zawsze:

 • zachować szczególną ostrożność przy tapetowaniu powierzchni wokół gniazdek i przełączników elektrycznych,
 • nie tapetować pomieszczeń, w których temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza,
 • unikać tapetowania w przeciągach i nie wietrzyć pomieszczeń dwie doby po tapetowaniu,
 • kupić nieco większą ilość tapety „na wszelki wypadek”,
 • zachować numer seryjny tapet, aby w razie potrzeby dokupić takie same rolki.