Sztuka przybijania gwoździ. Młotek czy gwoździarka?

Wbijanie gwoździ, wbrew pozorom, nie jest sprawą łatwą. Dla osoby niewprawionej przybijanie większej ilości gwoździ może być nie lada wyzwaniem. Pół biedy jeśli przybić należy kilka sztuk, przy setkach lub tysiącach gwoździ sprawa staje się poważniejsza. Chyba że dysponuje się odpowiednim narzędziem. Warto więc przeczytać, czy istnieje narzędzie, które zastępuje tradycyjne młotek.

Praca tradycyjnym młotkiem wymaga wprawy, umiejętności, a niekiedy dużego nakładu sił. Operowanie młotkiem doskonale sprawdza się w pracach domowych i podczas majsterkowania. Przy większych przedsięwzięciach i profesjonalnych zastosowaniach nieocenione usługi oddają gwoździarki.

Gwoździarka – jak działa i gdzie się najlepiej sprawdza?

Gwoździarka jest wygodnym i poręcznym narzędziem służącym do wbijania gwoździ. Składa się z korpusu oraz magazynka na gwoździe o konstrukcji bębnowej lub szynowej. Urządzenie ma możliwość ustawienia głębokości wbicia gwoździa, a także możliwość skośnego wbijania, przydatną szczególnie w miejscach trudnodostępnych. Przybijanie gwoździ wykonuje się jednym ruchem po naciśnięciu przycisku i zwolnieniu spustu. Szybkość strzałów gwoździarek można w dowolny sposób regulować. Pozwalają one na wbijanie nawet kilka sztuk gwoździ na sekundę.

Najczęściej gwoździarki wykorzystywane są do prac ciesielskich podczas łączenia konstrukcji dachowych i prac dekarskich zwłaszcza przy przybijaniu łat. Mogą być także używane do prac stolarskich, przy konstrukcji drewnianej architektury ogrodowej oraz do prac domowych i przy majsterkowaniu – wyjaśnia handlowiec z hurtowni elektronarzędzi Metalex.

Różne rodzaje zasilania gwoździarek

Gwoździarki to ręczne narzędzia dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Niezastąpione są w wielu pracach, szczególnie przy łączeniu elementów drewnianych. Większość renomowanych producentów narzędzi elektrycznych i pneumatycznych oferuje kilka rozwiązań konstrukcji gwoździarek w zależności od sposobu zasilania.

Wyróżnia się:

  • Gwoździarki pneumatyczne zasilane współpracującym z urządzeniem odpowiednio dopasowanym kompresorem. Zaletą tych gwoździarek jest duża sprawności i wydajność. Ograniczeniem zaś, stałe połączenie przewodem ciśnieniowym gwoździarki z kompresorem, co ogranicza swobodę pracy oraz dostęp do sieci elektrycznej.
  • Gwoździarki gazowe to grupa profesjonalnych urządzeń. Dają one dużą swobodę podczas prac, ponieważ nie wymagają połączenia z kompresorem. Ten typ gwoździarki zasilany jest gazem propan-butan, znajdującym się w specjalnym naboju oraz niedużą baterią. Gwoździe wbijane są za sprawą niewielkich eksplozji, które powstają na skutek spalania precyzyjnie odmierzonych porcji gazu. Zaletą gwoździarek gazowych oprócz ich mobilności jest fakt, że dysponują bardzo dużą energią strzału. Niektóre modele umożliwiają wbijanie gwoździ nawet w tak twarde materiały jak beton. Pewną wadą takiego rozwiązania jest stosunkowo częsta wymiana nabojów, zwłaszcza przy dużej ilości przybijanych gwoździ.
  • Gwoździarki akumulatorowe to niezależne od obecności sieci elektrycznej, a zarazem najbardziej ekologiczne urządzenie do przybijania łączników. Ich działanie polega na wykorzystaniu mechanizmu zamachowego. Są to proste i lekkie narzędzia. Nie wymagają podłączania z kompresorem, ale mają ograniczony czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora.

Gwoździarki to wygodne narzędzia, niezastąpione w wielu profesjonalnych zastosowaniach. Wystarczy jedynie zdecydować się na odpowiedni model gwoździarki i cieszyć się szybką i sprawną pracą. Decydując się na zakup urządzenia, warto skonsultować się ze specjalistami zajmującymi się dystrybucją dobrych elektronarzędzi.