Standard developerski – co to oznacza?

Każdy, kto stoi przed wyborem i zakupem mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, na pewno nie raz spotkał się z określeniem „standard deweloperski”. Zdecydowana większość Polaków wybiera właśnie ten rodzaj wykończenia, kierując się głównie niskimi cenami, w porównaniu do mieszkań wykończonych pod klucz. Co dokładnie kryje się pod pojęciem standard deweloperski?

Standard deweloperski – czym jest i co obejmuje?

Standard deweloperski oznacza wybudowane mieszkanie lub dom, który dostępny jest ze wszystkimi mediami, ale bez wykończenia. Na podłodze są wylewki betonowe, na ścianach tynki, rozprowadzone są instalacje elektryczne, grzewcze i wodno-sanitarne, drzwi zewnętrzne oraz okna i parapety. Osoba kupująca takie mieszkanie lub dom musi wykończyć je na własną rękę. Nowe mieszkania w stanie surowym dostać możemy od dewelopera w Szczecinie. Dzięki temu będziemy mieli możliwość dopasowania przestrzeni pod siebie i wykończenia jej zgodnie z własnymi gustami. Część prac możemy wykonać samodzielnie, bez profesjonalnej ekipy remontowo-budowlanej, co pozwoli obniżyć nam trochę koszty. Ważne jest, abyśmy przed zakupem zwrócili uwagę na standard materiałów użytych do budowy ścian oraz wykończenia mieszkania, ponieważ deweloperzy mogą wykorzystywać materiały z różnych półek cenowych. W stanie deweloperskim możemy otrzymać ściany pokryte tynkiem, jak i powierzchnie wyrównane gładzią, przygotowane do malowania lub nawet pokryte warstwą białej farby. Pamiętajmy, że poszczególne elementy wykończenia zależą od konkretnych zapisów umowy sprzedaży, którą podpisujemy z deweloperem.

Standard deweloperski a wykończenie pod klucz

Jeżeli decydujemy się na zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym, musimy dokonać wyboru między standardem deweloperskim a wykończeniem pod klucz. Pierwsza opcja to dom lub mieszkanie w stanie surowym, druga opcja to mieszkanie lub dom gotowy do wprowadzenia – wystarczy tylko zakupić wyposażenie.

Wybierając standard deweloperski musimy liczyć się z koniecznością montażu drzwi wewnętrznych, malowaniem ścian, montażem podłóg, wykończeniem kuchni i łazienki oraz aranżacją mebli. Wiele osób decyduje się na stan deweloperski, aby mieć większy wpływ na ostateczny wygląd mieszkania – mówi specjalista z Gryf Development w Szczecinie.

Wykończenie pod klucz gwarantuje nam położone podłogi, pomalowane ściany, podłączone urządzenia sanitarne i grzewcze oraz rozprowadzone wszystkie instalacje. Niewątpliwą zaletą przy wyborze tego rodzaju wykończenia jest oszczędność czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na wykończenie wnętrz i nadzorowanie prac wykończeniowych przez ekipę remontową. Jednak opcja ta jest droższa i bardziej ograniczająca, dlatego jest rzadziej wybierana przez kupujących.