Stan surowy. Jak osiągnąć ten etap prac budowlanych?

Każdy, kto marzy o postawieniu własnego domu powinien zaznajomić się z kilkoma podstawowymi pojęciami z zakresu budowy i wykończenia wnętrz. Umożliwia to bardziej precyzyjne szacowanie kosztów i potrzebnego czasu, sprawniejsze zarządzanie pracami, a także ułatwia komunikację pomiędzy zleceniodawcami i wykonawcami. Obecnym standardem na rynku nieruchomości jest rozróżnienie na stan surowy oraz stan deweloperski. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się ten pierwszy.

Budowa domu szkieletowego

Kolejność prac budowlanych

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę domu w pierwszej kolejności prowadzone są prace doprowadzające do tak zwanego stanu zerowego. Zalicza się do niego ogrodzenie działki, wyznaczenie granic powstającego budynku, a także wykopanie ziemi pod fundamenty. Następnie w jego ramach ma miejsce wkopanie fundamentów, wypełnienie podkładów pod podłogę, zbudowanie ewentualnej piwnicy oraz zamontowanie instalacji stanu zero – fragmentów kanalizacji i przyłączy w warstwach podłogowych. Ten etap prac można łatwo przerwać na okres zimowy. Zabezpieczenie konstrukcji nie wymaga wtedy dużego wysiłku lub kosztów.

Stan surowy otwarty i zamknięty

Stan surowy otwarty to etap, w którym budowany dom posiada już ściany nośne, kominy, strop nad parterem, więźbę i pokrycie dachu oraz schody, o ile te są elementem konstrukcji budynku, a nie tylko dekoracją.

Stan surowy zamknięty charakteryzuje się tym, że dom posiada już kompletną konstrukcję nośną, okna i drzwi, jednak nie jest w żaden sposób wykończony. Budynek w stanie surowym zamkniętym jest odpowiednio zabezpieczony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i niską temperaturą. Ten etap to około 50% ceny budowy domu.

Jak wyjaśnia specjalista z firmy King Bud zajmującej się usługami wykończeniowymi na terenie województwa wielkopolskiego: Niezwykle ważne jest, aby budując dom jasno zdefiniować, jakie prace budowlane zawierają się w stanie surowym otwartym i zamkniętym. Chociaż są to pojęcia używane na co dzień w branży, to nie regulują ich żadne przepisy. Aby zabezpieczyć swoje finanse i interesy oraz uniknąć nieporozumień, warto precyzyjnie określić w umowie z wykonawcami, czego oczekuje się od nich na każdym etapie prac.

Dalsze etapy budowy domu

Kolejnym etapem prac, a zarazem pojęciem umownym jest stan deweloperski. Poza wcześniej wymienionymi elementami obejmuje parapety wewnętrzne i zewnętrzne, otynkowanie i przygotowanie ścian na dalsze malowanie i tapetowanie, a także kompletną instalację wentylacyjną, wodno – kanalizacyjną, elektryczną i grzewczą, włącznie z grzejnikami i gniazdkami.

Możliwe jest wynegocjowanie dodatkowych udogodnień takich jak ocieplenia, montaż balustrad, rolet, a nawet zagospodarowanie drogi dojazdowej do domu lub zieleni. Wszystko jednak jest zawsze zależne od tego, jak skonstruowana jest umowa pomiędzy zleceniodawcą i wykonawcą.