Sposoby wykończenia domów – stan surowy, deweloperski, ,,pod klucz”

Przed zakupem domu każdy nabywca musi zapoznać się z terminologią związaną z budową domów, którą posługują się deweloperzy. Wiedza na temat stopnia gotowości budynku w stanie surowym, deweloperskim i „pod klucz” jest istotna ze względów ekonomicznych, ponieważ decyduje o jego cenie. Jest też czynnikiem, który pokazuje, ile jeszcze pracy trzeba włożyć, aby móc wprowadzić się do domu.

wykonczenie domu etapy

Stan surowy

Stosunkowo często spotyka się oferty sprzedaży domów w stanie surowym. Kalkuluje się, że postawienie budynku do tego momentu pochłania mniej więcej połowę kosztów całej inwestycji. Wyróżnia się dodatkowo dwa rodzaje stanu surowego: otwarty i zamknięty. Polskie prawo nie precyzuje jednak, co zalicza się do tego stanu, a więc każdy wykonawca może interpretować to w nieco inny sposób.

Specjalista z Przedsiębiorstwa Usługowo – Handlowego Ligar, zajmującej się projektowaniem i budową domów drewnianych szkieletowych, mówi:

Jeśli budynek jest w otwartym stanie surowym, posiada on fundament z ociepleniem, izolacją przeciwwodną i posadzką betonową, konstrukcję ścian oraz dachu z pokryciem, kominy oraz schody betonowe. Nie został on jeszcze wyposażony w stolarkę otworową.

Stan surowy zamknięty charakteryzuje się zabezpieczeniem przed zagrożeniami wynikającymi z nieprzewidywalności warunków meteorologicznych. Poza wszystkimi elementami, które wchodziły w skład stanu surowego otwartego, posiada pokrycie dachu, zamontowane okna i zewnętrzne drzwi, pomalowaną elewację zewnętrzną oraz gotową obróbkę blacharską dachu, rynny i rury spustowe. Pomieszczenia budynku nie są jeszcze wykończone.

Stan deweloperski i „pod klucz”

Polacy bardzo chętnie wybierają domy w stanie deweloperskim. Co ciekawe, za granicą taki model wykończenia jest właściwie niespotykany. Pod tym terminem skrywa się nieruchomość, która jest gotowa do samodzielnego wykończenia przez klienta.

Stan deweloperski obejmuje pełen zakres stanu surowego zamkniętego, a ponadto posiada dach i ściany wewnętrze i zewnętrzne ocieplone mineralną wełną, izolację akustyczną stropu i jego wykończenie, gotowe schody wewnętrzne razem z balustradami, instalacje elektryczne, gazowe i wodno – kanalizacyjne oraz okładzinę ścian wewnętrznych.

Ostatnim sposobem wykończenia domów, który jest najdroższy, to stan „pod klucz”. Chociaż niektórzy nabywcy obawiają się wysokiej ceny, ogromną zaletą jest otrzymanie gotowego do zamieszkania domu. Położone są w nim wszystkie podłogi, wstawione są drzwi wewnętrzne, a łazienka i kuchnia są wyposażone w niezbędną armaturę.