W jaki sposób wybrać najlepszy system rynnowy

Dobry system rynnowy chroni dach i przedłuża jego żywotność, potrafi zabezpieczyć też w pewnym stopniu elewację i okna budynku, a także przechodzących pod nim ludzi. Do tego dobrze się prezentuje i umożliwia zbieranie przeznaczonej do ponownego wykorzystania deszczówki. W niniejszym artykule podpowiadamy, czym się kierować, wybierając rozwiązanie najlepsze z możliwych.

Systemy rynnowe składają się zasadniczo z biegnących przy dachu rynien oraz z pionowych rur spustowych, które odprowadzają wodę z tych pierwszych. Oprócz tego mamy też całą masę drobniejszych elementów, takich jak chociażby podtrzymujące rynnę rynhaki i wzmacniające podciągi, łączące pod kątem dwie rynny narożniki albo zamykające ich zakończenia dekle. Podobnie jak elementy służące łączeniu poszczególnych odcinków (np. złączki do rynien, mufy do rur spustowych, sztucery w miejscach spotkania rur oraz rynien), dobiera się je z reguły do kształtu i rozmiarów tych kluczowych części systemu, a także materiału, z jakiego zostały wykonane. Wyjątkiem są obejmy, przy pomocy których mocuje się rury spustowe do ścian. Ich rodzaj zależy od tego, czy te ostatnie są drewniane, czy murowane.

Kształt i przekrój rur i rynien

Jedna z najważniejszych decyzji w zakresie systemu rynnowego dotyczy kształtu i przekroju rynien i rur spustowych, od których to parametrów zależy ich wydajność. Te półkoliste i półeliptyczne będą na przykład bardziej wydajne niż te prostokątne, a im rynna głębsza, tym mniejsze ryzyko, że podczas silnej ulewy wychlapie się z niej woda. Skąd jednak wiadomo, ilu rur i rynien oraz o jakiej przepustowości potrzebujemy? Wynika to z tzw. efektywnej powierzchni dachu, którą wylicza się ze wzoru uwzględniającego jego długość, wysokość połaci i odległość między narożnikiem a kalenicą (w poziomie). Na tej właśnie podstawie szacuje się, że niewielkie, liczące mniej niż 50 m kw. dachy potrzebują rynien o średnicy 100 mm i rur spustowych mających 75-80 mm, podczas gdy te przekraczające 100 m kw. wymagają rynien 150- lub 190-milimetrowych oraz rur spustowych o średnicy 110-120 mm.

Wyliczony w powyższy sposób przekrój rynien powinien być większy, jeśli dach jest szczególnie stromy lub jeśli chcemy zainstalować siatkę ochronną zabezpieczającą system rynnowy przed dostawaniem się doń liści, szyszek czy gałązek, których nagromadzenie może zredukować sprawność przepływu wody.

Z kolei ustawiając na jednej ścianie dwie rury spustowe, możemy zmniejszyć zalecaną średnicę każdej z nich, bo każda zbiera ostatecznie wodę z mniejszej powierzchni – tłumaczy fachowiec z firmy TopDACH.

Materiał wykonania

Inny ważny wybór dotyczy materiału, z którego mają być zrobione rury spustowe i rynny. Musi być on odporny nie tylko na działanie wody i śniegu, ale też wysokich i niskich temperatur, promieniowania UV oraz wiatru, jak również na wgniecenia i zarysowania czy korozję. Wysoka trwałość ma wpływ na kwestie estetyczne, które także należy tu wziąć pod uwagę, podobnie jak rodzaj pokrycia dachu, gdyż nie wszystkie materiały da się ze sobą łączyć. Do wyboru mamy zasadniczo systemy rynnowe z PCV (łatwe w konserwacji), wielowarstwowe ze stali powlekanej ocynkiem i powłoką ochronną (np. poliestrową, odporne na zsuwający się śnieg), aluminiowe (odporne na warunki atmosferyczne) i tytanowo-cynkowe albo miedziane (dzięki patynie ich trwałość znacznie się wydłuża, ale nie wszędzie da się takie orynnowanie zastosować).