W jaki sposób powstają deski do budowy tarasów

Drewniany taras to marzenie niejednej osoby. Jest on zdecydowanie przytulniejszy i cieplejszy w odbiorze niż taras wyłożony płytkami. Jednak, do budowy tarasu powinniśmy specjalnie przygotowanych i zabezpieczonych przed działaniem warunków atmosferycznych desek. Tylko w ten sposób będziemy mogli osiągnąć stabilną konstrukcję.

Budowa tarasu

Do zbudowania tarasu potrzebne nam będą deski tarasowe, podtrzymujące je legary, stopy poziomujące wspomniane już legary oraz łączniki do drewna. Dopiero dysponując takim zestawem możemy przystąpić do pracy. A sam zestaw wszystkich niezbędnych elementów możemy skompletować sami lub zakupić gotowy system tarasowy. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne kompletowanie poszczególnych elementów, pamiętajmy, że legary i deski, które możemy zamówić np. w Ecowood Polska, powinny być z tego samego gatunku drewna.

Od drewna do deski

Aby stworzyć deskę, trzeba pozyskać drewno. A to pochodzi najczęściej z Lasów Państwowych. Pozyskiwanie drewna jest regulowane normami. Gdy drewno jest już gotowe, trafia do tartaka, gdzie zostaje wstępnie obrobione, przycięte i wygładzone do formy deski.

Deska idealna

Deski tarasowe to nic innego, jak  właśnie odpowiednio obrobione drewno, najczęściej sosna lub świerk. Są to solidne deski występujące w różnych rozmiarach. Od nas i od naszego projektu tarasu tak naprawdę zależy to, po deski jakich wymiarów sięgniemy. Musimy jednak pamiętać, że do wybranego rodzaju i wielkości desek musimy odpowiednio dobrać elementy łączące do drewna, tzw. łączniki. Deski, których użyjemy powinniśmy również zabezpieczyć przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych – jeśli nie zabezpieczymy drewna impregnatem, ulegnie ono rozpulchnieniu pod wpływem wilgoci, a cała konstrukcja może z tego powodu stracić stabilność. Nie wspominając o tym, że mokre drewno może zacząć gnić.