W jaki sposób można wykorzystać materiał żużlowy ze starych hałd

Stary materiał żużlowy ze starych hałd nie musi być obecnie wyłącznie odpadem. Obecnie można go efektywnie wykorzystać, między innymi jako surowiec budowlany. To idealna podstawa między innymi do budowania drogi. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją rożne rodzaje materiału żużlowego, które wykorzystuje się zwykle w zależności od tego, z czego się on składa.

Żużel i popiół

Kruszywo żużlowe i popiół są zazwyczaj odpowiednio rozdrabniane przed wykorzystaniem. Pozwala to uzyskać w pełni użyteczny surowiec. Materiał żużlowy, który pochodzi z dawnych lat i ma w sobie domieszki wielu różnych materiałów zazwyczaj wykorzystuje się jako podstawę do budowy dróg. Ten materiał wyróżnia się również dużym ciężarem. Natomiast żużel pochodzący z czasów nowszych jest zazwyczaj lżejszy i może być wykorzystywany także do bardziej nowoczesnych projektów. Stare kruszywo żużlowe jest znacznie lepiej odporne na mróz, ponieważ posiada niepołączone ze sobą  bąbelki powietrza, co zapobiega rozsadzeniu zbudowanej już drogi.

Materiał żużlowy może być wykorzystywany nie tylko w tym celu. Tak zwany żużel stalowy może być wykorzystywany również do budowy powierzchni drogi. Dzięki temu uzyskuje się lepszą przyczepność, co jest bardzo istotne jeśli chodzi o nawierzchnię. Główną zaletą tego materiału jest jednak jego cena. W porównaniu do innych żużel jest bardzo tani, dlatego jest wykorzystywany coraz częściej. Dzięki temu można oczyścić teren z tego rodzaju odpadów oraz uzyskać materiał do budowy. Żużel jest wykorzystywany także w przypadku nasypów kolejowych.

Czy żużel ma jakieś wady?

Jedyną trudnością związaną z wykorzystywaniem kruszywa żużlowego jest to, że obecnie jego wydobycie musi odbywać się za pomocą ciężkiego sprzętu. Poza tym jednak nie ma praktycznie żadnych wad. Wcześniej podejrzewano, iż materiał tego typu może być promieniotwórczy, jednak badania nie potwierdziły, żeby promieniotwórczość tego typu kruszyw jest wyższa niż w przypadku surowców wydobywanych z ziemi. Dlatego przebywanie w budynku wykonanym z kruszywa żużlowego nie jest szkodliwe dla zdrowia. Sprawdzonym źródłem takich kruszyw jest np. firma Ekoprod, ponieważ sprzedawane przez nich kruszywa poddawane są rygorystycznym badaniom.