Sposób montażu kominów do kotła kondensacyjnego

Wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego, które generuje spaliny, wymaga oczywiście zastosowania przewodu, który nawet po wielu latach nie ulegnie zniszczeniu na skutek obciążenia kondensatem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie gazowe kotły kondensacyjne cieszą się bardzo dużą popularnością. Wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym.

Dlaczego warto zainwestować w kotły kondensacyjne?

Kotły kondensacyjne są urządzeniami o wysokiej efektywności. Tym samym generowane przez nie spaliny nie są zbyt mocno wychłodzone. Mokre spaliny to oczywiście spore wyzwanie dla przewodu kominowego. Jaki więc komin należy w tym przypadku zastosować i na co warto zwrócić szczególną uwagę? Trzeba postawić na przewód, który nawet po latach nie ulegnie zniszczeniu na skutek obciążenia kondensatem. Dobrym pomysłem jest w tym przypadku zakup certyfikowanego systemu kominowego z przewodem spalinowym o odpowiednich parametrach z kanałem powietrznym. Może być to system ceramiczny bądź stalowy. Takie kominy znajdziemy w ofercie wyspecjalizowanych w tym sklepów, takich jak 499.pl.

Jakie wybrać kominy do kotłów kondensacyjnych?

Kominy stosowane w przypadku kotłów kondensacyjnych powinny być zgodne ze stosownymi normami – PN-EN 13063-3 dla systemów powietrzno-spalinowych i PN-EN 14989-2 dla kominów metalowych. Na podstawie wspomnianych norm producenci poddają systemy kominowe odpowiednim badaniu, co pozwala na dokładne określenie ich właściwości. Potem wystawiane są stosowne Deklaracje Właściwości Użytkowych. Przede wszystkim przewód kominowy wykorzystywany do odprowadzania spalin z kotła kondensacyjnego musi być odporny na działanie kondensatu. To spore obciążenie – zwłaszcza gdy zakładamy wieloletnią eksploatację danego urządzenia grzewczego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na ogół zastosowanie znajdują tutaj kominy ze stali kwasoodpornej lub ceramiki izostatycznej. Ponadto przewód kominowy powinien być  przystosowany do dyfuzji pary wodnej. Dodatkowo komin należy wyposażyć w odpływ kondensatu. Nowoczesne rozwiązania są od razu wyposażone w taki ściek. Trzeba go jedynie odpowiednio zasyfonować i oczywiście podłączyć do odpowiedniej kanalizacji. Co ciekawe, kominy, które odprowadzają spaliny z kotłów kondensacyjnych, pracować mogą w trybie podciśnienia lub nadciśnienia. Ten drugi cieszy się popularnością w przypadku kominów zbiorczych, gdy podłącza się do nich kilka urządzeń grzewczych. Podczas wyboru komina należy więc sprawdzić, czy jego właściwości na to w ogóle pozwalają.