Siatka i panele ogrodzeniowe. Porównanie

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem posesji. Przede wszystkim stanowi ono ochronę przed niepożądanym dostępem osób lub zwierząt. Poza tym, jest częścią aranżacji przestrzeni wokół domu, dlatego znaczenie mają również jego walory estetyczne. Ogrodzenie można wykonać między innymi z siatki lub paneli. Czym różnią się od siebie wymienione rozwiązania?

Panele ogrodzeniowe

Siatka i panele ogrodzeniowe – podstawowe różnice

Siatka oraz panele ogrodzeniowe to jedne z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do ogradzania posesji. Pod względem estetyki są one podobne do siebie, ponieważ charakteryzuje je duża przezierność. Panele jednak zalicza się do rozwiązań bardziej uniwersalnych, które pasują do różnych stylów.

Siatki z kolei można stosować nawet na nierównych terenach i są one najkorzystniejsze cenowo – dodaje pracownik firmy PSB Mrówka. Wygląd ogrodzenia zależy oczywiście od gustu i nie można jednoznacznie określić, które z nich jest ładniejsze. Kwestią indywidualną jest też dobór koloru, kształtu oczek oraz grubości drutu, z którego jest wykonane.

Jeśli chodzi o montaż, to siatkę trzeba odpowiednio naciągnąć oraz przycinać w miejscach łączeń, z tego względu zamocowanie jej w pojedynkę nie wchodzi w grę. Ale nawet w przypadku mniej wymagających paneli zaleca się skorzystanie z usług fachowców. Te produkty są sprzedawane na sztuki, a montuje się je przy użyciu specjalnych obejm.

Czy siatki i panele są wytrzymałe?

Spośród dwóch wymienionych rozwiązań, panele ogrodzeniowe są bardziej wytrzymałe. Wynika to z ich większej sztywności, zwłaszcza w przypadku grubszych drutów. Dzięki temu panele rzadziej ulegają odkształceniom, poza tym, dużo trudniej je uszkodzić, nawet celowo. Z kolei siatki zalicza się do ogrodzeń elastycznych. Są one dużo bardziej podatne na deformacje i na przerwania ze względu na to, że z reguły wykonuje się je z cieńszych drutów.

Siatki i panele ogrodzeniowe tworzy się z metalu, czy są one zatem odporne na korozję? Tak, jeśli zabezpieczy się je w odpowiedni sposób. W przypadku siatki ogrodzeniowej można zastosować PCV lub cynkowanie. Choć z biegiem czasu powłoki mogą się niszczyć, to zapewniają dobrą ochronę przed korozją. Jeśli chodzi natomiast o panele ogrodzeniowe, są one zabezpieczane między innymi przy użyciu galwanizacji.

Zarówno siatki, jaki i panele ogrodzeniowe mają swoje wady oraz zalety i sprawdzą się w różnych sytuacjach, dlatego warto poznać ich cechy przed wyborem jednej z opcji. Jeśli nie jesteś pewien, które rozwiązanie będzie najlepsze, zawsze możesz poprosić o radę specjalistę.