Rynek pierwotny czy wtórny – gdzie szukać mieszkania?

Oto praktyczny przewodnik dla tych, którzy planują w niedalekiej przyszłości zakup mieszkania. Dostępność wielu atrakcyjnych lokali na sprzedać na rynku pierwotnym i wtórnym może dziś przyprawiać kupujących o zawrót głowy. Jak wybrać dobrze, by nie żałować – a pamiętajmy, że w przypadku kupna mieszkania chodzi nieraz o bardzo duże kwoty. Szczegóły poniżej.

Nowe mieszkanie od dewelopera

Nowe mieszkanie (czyli z tzw. rynku pierwotnego) jest wciąż dla wielu osób pierwszym wyborem przy zakupie nieruchomości – oczywiście jeśli tylko dostępny budżet pozwala im na kupno nowego lokum. Wybierając taką opcję, możemy być pewni, że otrzymamy nieruchomość o odpowiednim standardzie, dostosowaną do naszych potrzeb. Nowe mieszkania od dewelopera nie wymagają przeprowadzania remontu, można również bardziej swobodnie dysponować dostępną w nowym lokum przestrzenią i ją aranżować. Nowe budynki to również niższe koszty utrzymania mieszkania dzięki np. lepszej izolacji ścian. Nowo powstałe osiedla są również bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla mieszkańców, mają lepszą infrastrukturę taką jak garaże, zielone tarasy czy windy. Estetyka nowych budynków jest zdecydowanie wyższa, co dla wielu kupujących też jest ważne: w ładnych mieszkaniach po prostu mieszka się przyjemniej.  Gdzie i jak szukać atrakcyjnej oferty nowych mieszkań na sprzedaż? Na wstępie, warto ustalić, na jaki wydatek możemy sobie pozwolić oraz jaka lokalizacja nas interesuje – to ostatnie jest szczególnie ważne w dużych miastach. Oferty nowych mieszkań dostępne są w wyszukiwarkach internetowych i serwisach z ogłoszeniami, w agencjach nieruchomości działających w każdym wielkimi mieście oraz bezpośrednio u danego dewelopera np. firmy Samson Dom.

Rynek wtórny – czy warto?

Mieszkanie z rynku wtórnego to atrakcyjna opcja dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup nowego mieszkania. Do zalet takiego rozwiązania należy możliwość negocjowania ceny, można też tu trafić na prawdziwą okazję, jeśli uważnie się śledzi pojawiające się na rynku oferty sprzedaży. Mieszkanie z rynku wtórnego jest również gotowe od razu do zamieszkania, nie trzeba go wykańczać czy czekać na koniec realizacji inwestycji, który to termin w przypadku mieszkań od deweloperów bywa dość odległy. Nawet jeśli zakupione mieszkanie będzie wymagać remontu czy doposażenia, koszty tych zabiegów będą na pewno niższe niż w przypadku nowych lokali mieszkalnych. Łatwiej też ocenić wygląd osiedla i jego najbliższej okolicy, gdyż wszystko jest już gotowe, nie jak w przypadku dopiero co realizowanych inwestycji.