Rusztowania jezdne. Charakterystyka

Rusztowania wykorzystywane są podczas pracy na wysokości. Wyróżniamy wiele rodzajów rusztowań, które powinny być zawsze dopasowane do specyficznych warunków pracy oraz miejsca jej wykonywania. Rusztowania jezdne wykorzystuje się przede wszystkim podczas pracy na stosunkowo niewielkich wysokościach np. we wnętrzu budynków, gdzie możliwe jest stabilne korzystanie z konstrukcji, dzięki odpowiedniej nawierzchni podłogi.

Pracownik przy rusztowaniu

Rusztowania jezdne – podstawowe informacje

Nie zawsze możemy skorzystać z typowych, ciężkich i trudnych do przestawiania rusztowań ze względu na specyficzne warunki pracy oraz konieczność ochrony np. delikatnej podłogi w pomieszczeniu przed uszkodzeniami. Wewnątrz budynków, podczas pracy na niewielkiej wysokości, warto korzystać z nowoczesnych, mobilnych i funkcjonalnych rusztowań jezdnych, które pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie wielu różnych prac.

Rusztowania jezdne zbudowane są z lekkich, aluminiowych elementów, które szybko łączy się na ścisk, co dodatkowo ułatwia ich montaż oraz demontaż. Brak konieczności zastosowania narzędzi podczas stawiania konstrukcji rusztowania to duża oszczędność czasu, który można przeznaczyć na wykonywanie obowiązków zawodowych.

Rusztowania jezdne to nowoczesne, bezpieczne i wyjątkowo funkcjonalne konstrukcje, które wykorzystywane są do różnych prac budowlanych oraz konserwacyjnych. Doskonale sprawdzają się wewnątrz budynków, w których wykonywane są np. prace wykończeniowe. Ogromną zaletą rusztowań jezdnych jest prostota ich montażu, bo nie wymagają one zastosowania żadnych narzędzi – wyjaśnia ekspert z firmy Ledwon Rusztowania z Zabrza.

Rusztowania jezdne – cechy charakterystyczne

Rusztowania jezdne, choć bardzo przydatne i funkcjonalne mogą być stosowane jedynie do pracy na niewielkich wysokościach – do 14 m. Chcąc skorzystać z takiego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę nawierzchnię, na której ustawimy rusztowanie – powinna być ona stosunkowo prosta, jednak istnieje możliwość zniwelowania niewielkich nierówności, dzięki regulacji wysokości rolek jezdnych.

Prostota montażu to kolejna z cech charakterystycznych rusztowań jezdnych, które zaczynają cieszyć się rosnącą popularnością ze względu na wyjątkowo szerokie zastosowanie np. podczas prac wykończeniowych, malowania, prac konserwacyjnych i montażu oświetlenia.

Warto pamiętać, że rusztowanie jezdne nie nadaje się do pracy w grząskim, nieutwardzonym terenie. W warunkach zewnętrznych i przy pracach elewacyjnych na większych wysokościach powinno stosować się typowe rusztowania elewacyjne, które podobnie jak rusztowania jezdne, można wynająć na czas niezbędny w celu wykonania prac budowlanych i konserwatorskich.