Rozbudowa domu. Dlaczego to się opłaca?

Kiedy z jakichś względów w naszym domu zaczyna się robić zbyt ciasno, zastanawiamy się, jakie rozwiązanie będzie lepsze: zakup większego, używanego domu, budowa nowego, czy może rozbudowa istniejącego budynku. W przypadku każdej inwestycji nigdy nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy to rozwiązanie opłacalne – zawsze zależy to od wielu czynników. Sprawdźmy więc kiedy i dlaczego rozbudowa domu rzeczywiście się opłaca.

rozbudowa-domu

Czym właściwie jest rozbudowa domu?

Mówiąc o rozbudowie domu, mamy na myśli dwa warianty: rozbudowę wszerz oraz nadbudowę dodatkowej kondygnacji. By rozbudowa domu wszerz była zgodna z prawem i zasadami sztuki budowlanej, musimy wybrać ścianę, która nie ma okien i jest usytuowana blisko istniejących już pomieszczeń gospodarczych, co ułatwi przyłącze wody, gazu, czy prądu. Zawsze konieczne jest przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej. Większość inwestorów z powodów praktycznych woli pozostać przy obecnej ilości pięter, a więc opcję rozszerzenia domu. Wchodzenie na pierwsze, drugie, czy kolejne piętro dla niektórych osób może być uciążliwe, czy wręcz niemożliwe (mamy na myśli osoby niepełnosprawne, schorowane, starsze). Nie zawsze jednak rozbudowa wszerz jest możliwa, gdyż nie dysponujemy wystarczająco dużą działką. Wtedy możemy zdecydować się wyłącznie na nadbudowę.

Opłacalność rozbudowy domu

Większość fachowców jest zdania, że nadbudowa jest bardziej opłacalna od rozbudowy wszerz, ponieważ fundamenty istniejących już domów są zwykle na tyle mocne, że nie trzeba ich dodatkowo wzmacniać. W przypadku rozbudowy wszerz konieczne jest wykonanie dodatkowych fundamentów, a to dodatkowe koszty. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Mab-Bud z miejscowości Izabelin, mówiąc o opłacalności rozbudowy, nie bierzemy jednak pod uwagę tylko koniecznych do wykonania prac i kosztów materiałów budowlanych. Nie sposób nadbudować domu bez naruszenia konstrukcji dachu – musimy go przebudować, a więc podnieść istniejącej więźby przez podmurowanie ścian, zmienić więźbę dachową lub zamienić dach płaski na stromy. Nie zawsze konieczny jest demontaż więźby i dotychczasowego pokrycia – dach możemy podnieść, stosując siłowniki hydrauliczne lub dźwig. Takie prace odbywają się etapami, zwykle po ok. 30 cm z jednoczesnym podmurowywaniem ścianek. Inny aspekt opłacalności rozbudowy to brak konieczności przeprowadzki. To dla wielu osób ważne, przede wszystkim dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Nasi najmłodsi bardzo szybko przyzwyczajają się do otoczenia i szkół, do których uczęszczają. Przeprowadzka w inne miejsce i konieczność zmiany szkoły to dla nich duży dyskomfort. Podsumowując: czy rozbudowa domu będzie dla nas opłacalna, musimy więc oceniać indywidualnie, korzystając z porad fachowców.