Rola generalnego wykonawcy w realizacji inwestycji budowlanych

Od wyboru odpowiedniego generalnego wykonawcy mogą zależeć losy całej inwestycji budowlanej. Warto więc wiedzieć, kim właściwie jest generalny wykonawca, dlaczego odgrywa tak istotną rolę w przebiegu budowy oraz w jaki sposób wybrać odpowiedniego kandydata do pełnienia tak ważnej funkcji.

generalny wykonawca

Generalny wykonawca – kim jest?

Generalny wykonawca to firma budowlana, której zadaniem jest kompleksowa realizacja prac budowlanych zleconych przez inwestora. To właśnie kompleksowość usługi odróżnia generalnego wykonawcę od podwykonawców, którzy wykonują swoje prace tylko w pewnym określonym zakresie.

Przedsiębiorstwo oferujące generalne wykonawstwo prowadzi inwestycję od położenia kamienia węgielnego po ostatnie prace wykończeniowe. Jego zadaniem jest koordynacja pracy wszystkich podwykonawców i prowadzenie działań zgodnie z harmonogramem, aby dotrzymać terminów zapisanych w umowie podpisanej z inwestorem.

Kluczowa rola generalnego wykonawcy

To, jak ważną funkcję w inwestycji budowlanej pełni generalny wykonawca, najlepiej obrazują słowa eksperta z firmy Mikoś BudownictwoNa generalnym wykonawcy spoczywa obowiązek wywiązania się z warunków określonych w umowie dotyczącej robót budowlanych, ponieważ jest on całkowicie odpowiedzialny wobec inwestora.

Rola generalnego wykonawcy rozpoczyna się już na pierwszych etapach inwestycji. To on powinien sprawdzić dokumentację projektową, dostrzec ewentualne błędy i potencjalne trudności, które mogą pojawić się w trakcje realizacji.

Kolejnym zadaniem jest czuwanie nad wszystkimi pracami budowlanymi. Generalny wykonawca odpowiada za jakość pracy wykonanej przez wynajętych przez siebie podwykonawców. Jego obowiązkiem jest również zabezpieczenie terenu budowy.

Jak wybrać odpowiedniego generalnego wykonawcę?

Skoro generalny wykonawca odgrywa tak ważną rolę w realizacji inwestycji budowlanych, warto wiedzieć, w jaki sposób wybrać odpowiedniego kandydata do pełnienia tej funkcji. W Internecie można znaleźć wiele firm oferujących swoje usługi. To również dobre miejsce na sprawdzenie opinii pozostawionych przez poprzednich klientów.

Warto pamiętać, że najważniejszym wyznacznikiem jakości oferowanych usług jest doświadczenie, jakim może pochwalić się firma. Dobrze, jeśli potencjalny generalny wykonawca może pokazać swoje dotychczasowe różnorodne realizacje.

Podczas rozmowy z przedstawicielem firmy można poprosić o informacje na temat adresów zrealizowanych projektów budowlanych, spytać o przebieg budowy, napotkane komplikacje i sposoby rozwiązań wykorzystane przez generalnego wykonawcę.

Dobrym sposobem na wybór odpowiedniego wykonawcy jest również przeprowadzenie swego rodzaju badań terenowych. Jeśli w okolicy znajdują się place budowy, można regularnie oglądać postępy prac, organizację, porządek i wygląd samego placu. Taka obserwacja pozwoli na znalezienie generalnego wykonawcy, który rzeczywiście przeprowadza prace w rzetelny i profesjonalny sposób.