Rodzaje tynków zewnętrznych

Cienkowarstwowe tynki cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które planują budowę swojego domu. Nie mniej jednak, aplikacja tynku cienkowarstwowego wymaga nie lada wprawy, dlatego też, aby w pełni cieszyć się spodziewanym efektem, powinniśmy do tego zadania zatrudnić wykwalifikowanego fachowca. Zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tynków.

Od wyboru do koloru

Jakby na to nie patrzeć, dom bez elewacji i otynkowania nie wygląda najlepiej. Tynki zewnętrzne są bardzo efektowne, ponieważ tworzą dekoracyjną i przede wszystkim elegancką powłokę na elewacji budynku, a co za tym idzie – idealnie zabezpieczają warstwę izolacyjną. Od liczby możliwych do wybrania rodzajów tynków i ich parametrów może nas rozboleć głowa – wedle naszych potrzeb możemy wybierać pomiędzy tynkami silikonowymi, tynkami akrylowymi, bądź też silikatowo-silikonowymi. Nie mówiąc oczywiście o kombinacjach kolorów i faktur. Duży wybór tynków oferuje przykładowo firma Zamet ze Stargardu Szczecińskiego.

Wszystkie te produkty co prawda różnią się pomiędzy sobą właściwościami, jednakże ich aplikacja jest dla wszystkich taka sama i przebiega identycznie, a co najważniejsze: jest stosunkowo szybka w porównaniu w tradycyjnymi i dłużej schnącymi tynkami. W przypadku tynków cienkowarstwowych nakładamy tylko jedną warstwę, jednakże wymaga to szczególnej precyzji, więc wszyscy ci, którzy jeszcze nie maja wprawy w tynkowaniu, powinni zlecić to zadanie specjaliście.

Dobre położenie tynku

Nakładanie tynku to prawdziwe wyzwanie. Liczy się tu mnóstwo szczegółów, które mogą w ostateczności przesądzić o końcowym efekcie pracy naszego specjalisty. Co zatem warto wiedzieć zanim nałoży się pierwszą warstwę? Otóż na samym początku powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na warunki pogodowe. Po pierwsze, temperatura powietrze nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza, natomiast nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura oraz intensywne nasłonecznienie mogą być przyczyną tego, że na otynkowanej ścianie zaczną pojawiać się przebarwienia. Dlatego też w chwili gdy nie mamy pewności co do temperatury powietrza, a boimy się zmarnować efekty naszej pracy, warto w tym przypadku zastosować siatki osłonowe. Z kolei zbyt niska temperatura powietrza całkowicie zatrzymuje proces wiązania tynku, a nadmierna wilgoć i opady deszczu mogą być przyczyną zarówno niewiązalności tynku, jak i przebarwień na ścianie budynku. Dlatego też lepiej nie brać się za to samemu, jeśli nie mamy naprawdę dużego doświadczenia lub nie robimy tego pod okiem kogoś, kto się na tym zna