Rodzaje pomieszczeń dla rolnictwa

Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki w Polsce. Gospodarstwa rolne zajmują duże powierzchnie, wykorzystują liczne sprzęty, a z racji swojej działalności wymagają odpowiednich pomieszczeń. Oto niektóre obiekty, jakie można spotkać w ich obrębie.

pomieszczenia rolnicze

Chlewnia

Potocznie, choć błędnie, nazywana również chlewem. Chlew to obiekt rolniczy przystosowanym do przebywania w nim niewielkiej ilości – kilkunastu lub kilkudziesięciu – świń. Obiekty, w których przebywa kilkaset lub więcej sztuk trzody, powinno nazywać się chlewniami. Chlewnie zazwyczaj są budynkami niskimi oraz wyposażonymi w niewielkie okna – dzięki temu łatwiej utrzymać w nich odpowiednią temperaturę. Wewnątrz chlewni znajdują się kojce, przystosowane do przebywania w nich pojedynczych zwierząt lub ich małych grup (np. maciory z młodymi), przed kojcami z kolei ustawione są koryta, służące do karmienia zwierząt. Podłoga chlewni zgodnie z normami unijnymi powinna być wyłożona kafelkami w celu zwiększenia komfortu zwierząt i utrzymania czystości

Wylęgarnie

Są to budynki przeznaczone do hodowli drobiu, głównie kur, ale również indyków, kaczek i gęsi. W odróżnieniu od kurnika, ptaki zamieszkujące wylęgarnie przebywają w nich przez całą dobę – w kurnikach zwierzęta znajdują się tylko w nocy oraz w czasie złej pogody. W skład wylęgarni wchodzą różne pomieszczenia, w tym hale wylęgowe z odpowiednią aparaturą, magazyn jaj oraz dział zbytu piskląt. Wylęgarnie to duże budynki, mogące pomieścić od kilkuset do kilku tysięcu sztuk zwierząt.

Stodoła

Stodoła to budynek rolniczy, przeznaczony do przechowywania zebranego zboża, siana, słomy, a czasem również narzędzi i pojazdów rolniczych. Tradycyjna stodoła dzielona była na części – klepisko lub inaczej boisko, na którym odbywały się prace, np. młócenie zboża, oraz znajdującego się po obu jego stronach sąsieki, w których przechowywano zboże, słomę i siano. W zależności od wielkości stodoły możliwe było zorganizowanie miejsca na więcej niż jedno klepisko. W dużych stodołach możliwe było wydzielenie wozowni, w której przechowywano wozy.

Wiata

To wzniesione na słupach zadaszenie, pozbawione zazwyczaj wszystkich ścian. Służą one do przechowywania zboża, słomy, siana, maszyn rolniczych lub nawozów i innych substancji.

Budynki wielofunkcyjne

Pod tą nazwą należy rozumieć wszystkie obiekty, w których wydzielono pomieszczenia dla zwierząt, powierzchnie magazynowe oraz garaże dla pojazdów.

Niegdyś budynki rolnicze budowane były z drewna i strzechy, następnie z cegieł. Obecnie rozsądną alternatywą są trwałe oraz proste w konstrukcji i trzymaniu hale stalowe. Ich konstrukcją zajmuje się firma Largo Hale.