Rodzaje okuć budowlanych

Okucia budowlane przeznaczone są przede wszystkim do zamykania, łączenia oraz zabezpieczania okien i drzwi. Najczęściej są to wyroby stalowe. Podstawowe przykłady okuć budowlanych to zawiasy, klamki, czy skoble. Od odpowiedniego wyboru, montażu i wyregulowania okuć w dużej mierze zależy, czy okna lub drzwi będą funkcjonalne i bezpieczne w użytkowaniu. Zależy nam na tym, by otwierały i zamykały się płynnie, by nie trzeba było używać do tego dużej siły, a z drugiej strony, żeby nie otwierały się, czy zatrzaskiwały samoistnie. W naszym artykule skoncentrujemy się na okuciach okiennych, by głębiej omówić temat okuć budowlanych. Omówimy dodatkowo podpórki do drzwi, które również stanowią rodzaj okuć budowlanych.

okucia

Szczelne i bezpieczne okna

Okna w naszych domach i mieszkaniach nie tylko doprowadzają do wnętrz światło w czasie dnia, ale pozwalają nam przewietrzyć przestrzeń, czy doprowadzać do środka świeże powietrze przez całą dobę dzięki możliwości uchylenia lub ustawienia w pozycji do mikro wentylacji. Choć widok za oknem zmienia się rzadko, kiedy obok powstaje nowa inwestycja lub na ulicach pojawiają się sezonowe dekoracje, każdy lubi od czasu do czasu oderwać wzrok od wnętrza i wyjrzeć przez okno. Okucia mają za zadanie zapewnić szczelność okien i ich swobodne, płynne, bezproblemowe otwieranie i zamykanie, a dodatkowo chronić nas przed niechcianymi intruzami. Jeśli chodzi o okucia obwiedniowe, najlepszym wyborem są okucia, które pozwalają jednocześnie na otwieranie okien na oścież i uchylanie ich – jedynie w biurowcach stawia się czasem na okna, które można tylko uchylić.

Podpórki do drzwi

Podpórki do drzwi, inaczej nazywane nóżkami blokującymi, umożliwiają nam zablokowanie skrzydła w ustalonej pozycji. Nie jest to rozwiązanie, którego potrzebujemy w naszych domach, jednak są miejsca, w których są one bardzo przydatne lub wręcz niezbędne.

Podpórki widzimy najczęściej w sklepach, przy drzwiach różnego rodzaju magazynów i punktów usługowych, a także przy garażach – mówi nam przedstawiciel sklepu Rolmasz w Żarach.

Kiedy zamontujemy podpórkę w drzwiach, nie musimy zwalniać samozamykacza, jeśli chcemy zostawić otwarte drzwi, aby wynieść lub wnieść towar, czy przewietrzyć pomieszczenie, albo wprowadzić samochód do garażu. Solidne podpórki do drzwi skutecznie utrzymują skrzydła w danym położeniu, mamy pewność, że nie przymknie ich wiatr. Nie jest to duży wydatek, a naprawdę daje duży komfort i bezpieczeństwo. Mini podpórkę kupimy już za około 5 zł, a uniwersalną, dużą stopkę garażową za około 20 zł, więc zdecydowanie warto się w takową zaopatrzyć.