Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w nowym budownictwie. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę rosnącą popularność poddaszy użytkowych. W takich wnętrzach okna dachowe stanowią idealny sposób na doświetlenie pomieszczeń. Szacuje się, że okna połaciowe umożliwiają nawet 50% większe doświetlenie, niż lukarny. Spośród jakich rodzajów okien dachowych możemy wybierać?

Najczęściej stosowane rozróżnienie okien dachowych zbudowane jest w oparciu o sposób otwierania – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Zajkowska z siedzibą w Białymstoku. Przyjrzyjmy się bliżej ich podstawowym rodzajom.

Okna dachowe obrotowe

Okna obrotowe to najczęściej spotykany rodzaj stolarki otworowej na poddaszach. Oś obrotowa takich okien znajduje się dokładnie po środku ościeżnicy, a podczas otwierania część skrzydła wychyla się na zewnątrz, podczas gdy druga wchodzi do pomieszczenia. Możliwość wykonania pełnego obrotu skrzydła pozwala na bardzo łatwe mycie szyb. W zależności od tego, jak wysoko osadzone jest okno, uchwyt mocowany jest w jego górnej lub dolnej części.

Okna dachowe uchylne

Oś obrotu w uchylnych oknach dachowych znajduje się w górnej krawędzi ramy. Dzięki takiej konstrukcji, skrzydło podczas otwierania nie wchodzi do środka, ale jest całkowicie wypychane na zewnątrz. Zazwyczaj w oknach uchylnych montuje się siłowniki lub specjalne sprężyny, które zapobiegają przypadkowemu zamknięciu.

Okna dachowe uchylno-obrotowe

Uchylno-obrotowe okna połaciowe posiadają dwie osie obrotu. Pierwsza, znajdująca się w połowie wysokości ramy, służy do obracania skrzydła o 180o. Druga, umieszczona w górnej krawędzi, pozwala uchylić okno pod kątem 35-45o. Oznacza to, że takie okna można swobodnie uchylać i otwierać, a zatem zarówno codzienne użytkowanie, jak i mycie okien jest bardzo komfortowe.

Okna dachowe wysokoosiowe

Kolejnym rodzajem okien dachowych są okna wysokoosiowe, gdzie oś umieszczona jest w ¾ wysokości ramy. Dzięki podwyższeniu osi w stosunku do konstrukcji stosowanej w oknach obrotowych, podczas otwierania skrzydło nie wchodzi do pomieszczenia. Płynną pracę takich okiem umożliwiają teleskopowe siłowniki.

Powyższa lista nie wyczerpuje jednak wszystkich możliwości wyboru okien na poddasze. Nieco rzadziej niż wymienione wyżej modele, spotykamy okna obrotowo-klapowe, czy okna rozwieralne, które mogą pełnić też funkcję włazu dachowego. W sytuacji, gdy nie ma możliwości zamontowania okna, często stosowaną alternatywą są świetliki, których co prawda nie da się otwierać, ale zapewniają dostęp naturalnego światła.