Rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe w ostatnich latach jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Dzięki temu, że ciepło jest dostarczane do wnętrza poprzez promieniowanie na całej powierzchni podłogi, tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne i daje bardzo dobre rezultaty. Może być z powodzeniem stosowane zarówno jako główne ogrzewanie w budynkach, jak i jako ogrzewanie dodatkowe. Istnieją dwa podstawowe rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne oraz elektryczne.

ogrzewanie podlogowe

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ten rodzaj ogrzewania podłogowego jest formą ogrzewania płaszczyznowego. Ogrzewanie elektryczne składa się z mat, kabli lub folii grzewczych. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że te ostatnie charakteryzują się nie tylko bardzo małymi rozmiarami, ale także dużo wyższą ceną. Najczęściej więc w ogrzewaniu podłogowym elektrycznym korzysta się z kabli grzewczych, które są sterowane za pomocą termostatów oraz czujników temperatury.

Zalety i wady elektrycznego ogrzewania podłogowego

Do największych zalet elektrycznego ogrzewania podłogowego należą bardzo niskie koszty instalacji. Elektryczny system ogrzewania nie wymaga bowiem zagospodarowania dodatkowej przestrzeni na źródło ciepła, wystarczy podłączyć go do źródła zasilania. Sam system jest również stosunkowo prosty w montażu. Wystarczy tylko rozłożyć i przymocować matę lub kable do podłoża, a następnie rozłożyć na niej warstwę podłogi. Bardzo ważną zaletą systemów elektrycznych jest także szybkość nagrzewania pomieszczeń do optymalnej temperatury.

Do wad elektrycznego ogrzewania podłogowego należy natomiast wysoki koszt ogrzewania przy użyciu energii elektrycznej. Ponadto w pomieszczeniach, w których występuje duża wilgotność, np. w kuchni czy w łazience, system może być montowany jedynie w określonych strefach.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Ten typ ogrzewania podłogowego tworzony jest przez sieć rur grzewczych, które są podłączone do kotła lub pompy ciepła. Ten typ ogrzewania należy do grupy instalacji niskotemperaturowej. Przy jego wykorzystaniu do całkowitego ogrzania pomieszczenia wystarczy bowiem woda w temperaturze 40oC. Ogrzewanie podłogowe wodne może być podłączone do pompy ciepła, kolektorów słonecznych lub do kotła kondensacyjnego.

Zalety i wady wodnego ogrzewania podłogowego

Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy MIR ENERGIA, która już od wielu lat zajmuje się nie tylko instalacją systemów ogrzewania podłogowego, ale również m.in. instalacją pomp ciepła oraz układów klimatyzacji i wentylacji: Największą zaletą tego typu ogrzewania podłogowego są niskie koszty eksploatacji. Nie tylko dzięki możliwości podłączenia systemu do ekologicznych urządzeń grzewczych, ale także dlatego, że woda przechodząca przez system nie musi być nagrzana do bardzo wysokich temperatur. Inna bardzo ważną zaletą jest fakt, że raz podgrzana woda, pomimo iż proces ten trwa nieco dłużej niż w ogrzewaniu elektrycznym, pozostaje ciepła jeszcze długo po odłączeniu źródła ogrzewania.

Wadą ogrzewania podłogowego wodnego jest z kolei dość skomplikowany proces instalacji, przez co decyzja o jego posiadaniu najlepiej żeby była podjęta już na etapie projektowania domu, przed wykonaniem posadzki. Przy tym typie ogrzewania podłogowego istnieje także ryzyko zamarznięcia lub wycieku wody, dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniej firmy, która zajmie się jego montażem.