Rodzaje kostki ogrodowej

Na rynku obecnych jest bardzo dużo rodzajów kostki brukowej. Tak szeroki wybór pozwala na dopasowanie kostki do własnej wizji ogrodu. A jest w czym wybierać – zróżnicowane faktury, rozmiary i kształty oraz oczywiście bogactwo kolorów. Można się pogubić. Postaramy się przybliżyć możliwie jak najdokładniej właściwości poszczególnych rodzajów kostki ogrodowej tak, żeby ułatwić Państwu podjęcie decyzji.

kostka brukowa

Kostka brukowa – to się opłaca!

Podstawową zaletą kostki brukowej, poza walorami estetycznymi, jest jej cena – wybierając ten surowiec otrzymujemy wysoką jakość i efektowny wygląd zabudowy ogrodowej w dużo tańszych warunkach, niż w przypadku np. granitu, czy też innych kruszyw szlachetnych. Jest to dobre rozwiązanie dla alejek ogrodowych, w którym nie potrzebujemy materiałów, które będą eksploatowane nadmiernie, jak ma to miejsce w przypadku powierzchni w przestrzeniach publicznych. Jedną z wiodących firm, zajmujących się wytwarzaniem kostki brukowej jest firma Libet.

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Wybór rodzaju lub kilku rodzajów kostki powinien być przemyślany przede wszystkim pod względem dopasowania do zabudowy domu. Dobrze jest zachować ład poprzez alejki możliwie jak najlepiej uzupełniające się stylistycznie z zabudową prowadzącą do budynku – terenem dookoła domu czy też podjazdem parkingowym.

Dobrze jest skorzystać z usług doświadczonego brukarza, jak np. firmy Arkadia z Konstancina-Jeziornej, który umiejętnie wykorzysta walory kształtów i kolorów kostki, układając je w spójną i urozmaiconą całość, zachowując przy tym wszystkie cechy ergonomiczne (szerokość ścieżki powinna mieć około 120-150 cm szerokości, by dwie osoby mogły swobodnie nią spacerować). Oczywiście wszystko zależy od projektu – należy pamiętać, że często te najprostsze motywy sprawdzają się najlepiej, a służyć mają jedynie podkreśleniu piękna naszego ogrodu.

Rodzaje kostki do ogrodu

Kostkę możemy podzielić ze względu na jej kształt oraz wielkość – wyróżniamy kostkę kwadratową, okrągłą i w kształcie rombu. Oprócz tego możemy również skorzystać z kostki falistej. Nieregularny kształt również potrafi nadać niezwykły, nieco vintage’owy charakter, zwłaszcza gdy kostka cechuje się chropowatą, postarzaną fakturą powierzchni.

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów kostki również ze względu na materiał, z którego została wykonana: kostki betonowe, kamienne oraz kinkier (tworzywo ceramiczne). Właśnie te materiały najlepiej sprawdzą się w ogrodzie.

Pierwszy rodzaj, ze względu na swoją trwałość, często jest stosowany do budowy podjazdów. Kostka kamienna ze względu na swój szlachetny, naturalny wygląd  najlepiej komponuje się z zielenią i bujną roślinnością charakteryzującą ogrody. Kinkier z kolei, ze względu na swój jednolity wygląd, odporność na mróz oraz duże obciążenie, najlepiej nadaje się do wykonywania podjazdów dla dużych samochodów.

Dobre uzupełnienie alejek ogrodowych stanowią rozmaite skalniaki oraz oczka wodne, do których produkcji używany jest najczęściej kamień ogrodowy.