Rodzaje kostki brukowej

Kostka brukowa to podstawowy materiał, z którym styczność mamy praktycznie na każdym kroku. Kostka brukowa idealnie nadaje się do wyłożenia podjazdu, chodnika i wielu innych nawierzchni. Ze względu na szerokie zastosowanie kostki brukowej, w sprzedaży dostępnych jest jej wiele rodzajów. Warto je poznać, by lepiej wybrać rodzaj kostki brukowej do swoich potrzeb i oczekiwań.

Rodzaje kostki brukowej – podział ze względu na materiał

Kostkę brukową możemy podzielić, stosując wiele różnych kryteriów. Jednym z nich jest podział ze względu na rodzaj materiału. Wyróżniamy tu kostkę brukową z betonu, kamienną oraz wykonaną z kamienia polnego. Czym charakteryzuje się każda z nich i jakie jest jej zastosowanie?

Kostka brukowa z betonu ma znakomite właściwości wytrzymałościowe i jest stosunkowo tania w zakupie. Idealnie nadaje się do układania w ogrodzie, na podjeździe oraz na parkingach. Występuje także w różnych wzorach, dzięki czemu może zostać dopasowana do gustu oraz potrzeb właściciela. Kostka kamienna to z kolei kostka, którą uzyskuje się z kamienia naturalnego (np. kostka brukowa granitowa). Jej zaletą jest estetyczny i efektowny wygląd, wytrzymałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Wykonuje się z niej tarasy, chodniki, a także podjazdy. Ostatnim rodzajem jest kostka brukowa z kamienia polnego. Pięknie się prezentuje i tworzy efekt zabytkowego bruku. Jest to kostka o doskonałych właściwościach dekoracyjnych, idealnie nadaje się więc do układania w ogrodzie, na podjeździe oraz na eleganckich parkingach. Jeśli nie wiemy jeszcze, na jaki rodzaj chcemy się zdecydować, warto sprawdzić ofertę firmy, która ma kilka rodzajów kostki – jedną z takich firm jest np. warszawski Mabud.

Rodzaje kostki brukowej – podział ze względu na specyfikę produkcji

W tej kategorii wyróżnić możemy dwa rodzaje kostki brukowej: kostkę przemysłową oraz szlachetną. Kostka brukowa przemysłowa najczęściej układana jest na chodnikach oraz na dużych parkingach. Posiada jednolity kolor oraz prosty i regularny kształt. Najczęściej występuje w formie klepsydry lub prostokąta.

Kostka brukowa szlachetna od kostki przemysłowej różni się przede wszystkim większymi walorami dekoracyjnymi. Może występować w różnych kolorach (a nie tylko w standardowej szarości) oraz być produkowana w różnych kształtach oraz formach. W czasie jej wytwarzania stosowana jest dodatkowa obróbka, która zapewnia bardziej efektowny wygląd kostki. Kostka brukowa szlachetna dzieli się na kilka innych podkategorii, spośród których warto wymienić kostki o płukanej, szczotkowanej, postarzanej, strukturalnej i łupanej powierzchni. Warto także wiedzieć, że każdy rodzaj kostki brukowej wymaga nieco innej metody układania, co należy wziąć pod uwagę przy jej wyborze.